Ciltte kaşıntı ve pullanma nedenleri böbrek hastalıkları ve kansızlığa dikkat!

Ciltte kaşıntı ve pullanma ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hatice Deniz Yardımcı derideki karıştının nedenlerini anlattı.

Ciltte kaşıntı ve pullanma nedenleri böbrek hastalıkları ve kansızlığa dikkat!

Rahatsız edici kaşıntılar, bitmek bilmeyen kızarıklıklar, pul pul bir cilt, kabartılar ve hatta iltihaplı yaralar… Cilt problemleri söz konusu olduğunda karşılaştığımız problemler o kadar çoktur ki, bazen nasıl bir yol izleyeceğimizi bilemeyiz. Dermatoloji Uzmanı Dr. Hatice Deniz Yardımcı, deri kaşıntıları ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Tıp dilindeki adıyla pruritus, hemen hemen herkesin başına gelse de ortaya çıkma nedenleri farklılık gösterir. Genellikle tatlı ve hafif bir kaşınma ile başlasa da kaşıntının nedenine bağlı olarak şiddeti artar ve kızarıklıkları beraberinde getirir. Deri kaşıntılarının birçok sebebi olduğu gibi birçok türü de mevcuttur. Örneğin; egzama gibi deri hastalıkları, sıklıkla gıda ve benzeri alerjik reaksiyonlar, genellikle vajina ve anüste mantar enfeksiyonu, şeker hastalığı ya da hormonal değişimler kaşıntının başlıca arasında yer almaktadır. Bunun dışında birçok böbrek hastalıkları veya kansızlık gibi sağlık sorunları da deri kaşıntılarının sebebi olabilir.

Deri kaşıntılarının belirtileri;

·         Kızarıklık,

·         Kuru ve çatlayan bir cilt görünümü,

·         Ciltte nokta ve kabarcıklar,

·         Pul pul deri dokusu,

STRES KAŞINTIYA NEDEN OLABİLİR

Stres, seri problemlerinde en sık karşılaşın sorunların başında gelen kaşıntıların ana sebepleri arasında yer alıyor. Üstelik bu kaşıntılar stresle birleştiğinde geçici ve kalıcı cilt lekelerine sebep olabiliyor. En sık karşılaşın türü ise egzamadır. Burada dikkat edilmesi gereken ana unsur, tedavinin aksatılmaması, dermatoloğun verdiği krem ve antihistaminik hapların düzenli olarak alınmasıdır.

ALERJENLERE DİKKAT!

Alerjik reaksiyonların sebep olduğu kaşıntılar, cildin temas ettiği bazı maddelere verdiği tepkinin sonucudur. Bu bazen nitel takı ve plastik eldivenler olabileceği gibi, bazense sabun, parfüm, bitkiler veya kozmetik ürünler olabilir. Alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi nedeniyle kaşıntıya yanma hissi de dahil olabilir. Tedavi için önce kaşıntıya sebep olan alerjenler tespit edilmelidir.

Yorumlar 1 yorum