Erkekler neden konuşmaz?

Her fırsatta kadınların çok konuştuğundan şikayet eden erkeklerin aslında kendilerine ait 'başka' iletişim yöntemleri var.

Erkekler neden konuşmaz?

Kadınlar genellikle erkeklerin konuşmadığından şikayetçi olurlar ama erkeklerin konuşkan olmadığı doğru bir saptama değildir. En azından bunu genellemek tüm erkeklerin konuşmadığı düşüncesi doğru bir genelleme değil. 'Erkekler neden konuşmaz' sorusunun cevabını Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul’dan alıyoruz.

Aslında erkekler de konuşur ama her zaman ve her yerde değil. Ayrıca erkeklerin kadınlara oranla daha az konuşması onların konuşacak konu bulmadıkları anlamına da gelmemektedir.

Erkekler nerede ve kimlerle konuşurlar?

Partnerinizin nerede ve kimlerle daha çok konuşutuğunu gözlemek aslında size bu konuda çok önemli ipuçları verecektir.

Arkadaşları ile konuşuyor, onların yanında susmak bilmiyor ama sizin yanınıza gelince konuşmuyorsa bunun nedenlerini araştırmak gerekir. Beraberliğin ilk zamanlarında saatlerce konuşan, sabahlara kadar susmayan, telefonda saatlerce konuşan erkekler ne oluyor da sonra konuşmaz oluyorlar? Aslında bunun en büyük nedeni ilişkide konuşarak neyin ne kadar çözüldüğü ve konuşmanın sonunda neler olduğu ile ilgilidir.

Erkekler neden susmayı tercih ediyorlar?

Bayanların sözel yönünün kuvvetli olması ve tartışma konularında erkeklerin haklı çıkamadıklarını görmeye başlamaları, onları bir süre sonra hiç konuşmaz hale getiriyor. 'Nasıl olsa söylediklerim işe yaramıyor, ben ne söylersem söyleyeyim sonunda  o hep haklı çıkıyor, söylediklerimi bana karşı kullanıyor' gibi bir takım düşünceler erkekleri suskunluğa itiyor.

Tekrar konuşkan hale gelmeleri için ne yapmalı?

Erkekleri tekrar konuşkan hale getirmek için arada bir yaptığınız tartışmaları kazanmalarına izin vermeniz, tartışmayı o anda daha ileriye götürmeyip, 'sen zaten her zaman bunu yapıyorsun, seni sevsen böyle yapmazdın' gibi söylemlerden uzak durmanız onu konuşmaya sevkeder.

Deneyin, görün!

Yorumlar