Adet kabını neden kullanmalıyız toksik şok ölüme yol açıyor!

Regl kabı (menstrual kap) nedir? Regl kabı sağlıklı mıdır? Vajinanın boyutuna ve yapısına göre değişiyor!

Adet kabını neden kullanmalıyız toksik şok ölüme yol açıyor!
-A A+

Adet kabı nedir? Adet kabı nasıl kullanılır? Adet kabını kullanmak sağlığa zararlı mı? Bakireler adet kabı kullanabilir mi? Eminiz ki elmaelma.com'un sizler için derlediği bu haberden sonra bugüne kadarki alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz! Sağlıklı bir kadın her 28 günde bir adet kanamsı görür. Adet kanımızın günlük yaşamsal faaliyetlerimizi engellememesi için ped, tampon gibi bir çok farklı yöntem mevcuttur. Fakat hem sağlığımız açısından hem de ekonomik açıdan devrim niteliğinde bir ürünle karşınızdayız! İşte sizler için adet kabı...

REGL KABI NEDİR?

Regl kabı, tıbbi kullanıma uygun silikon ile üretilmiş, kadınlara özgü bir temizlik ürünüdür. Kadınların 28 günde bir doğal bir döngü sonucu karşılaştığı regl döneminin gündelik yaşamlarımızı olabildiğince az kısıtlaması için tasarlanmış ürünler arasında, kadın pedi ya da tampona hijyenik, ucuz ve yeni bir alternatif olarak menstrual cup üretildi. Adet kabı toplumumuzda birçok farklı isimle anılmakta. Bunlardan bazıları menstrual kap, regl kupası, sıhhi fincan ya da adet kabıdır.

TOKSİK ŞOK ÖLDÜRÜYOR!

Adet kabı henüz üretilemden önce kadınlar regl dönemlerinde ped veya tampon kullanıyordu. Fakat kadınlar genelde tampon kullanmayı tercih etmiyor çünkü toksik şok riski oldukça yüksek. Toksik şok sendromu, (TSS) ölümcül potansiyeli olan bakteriyel bir hastalık. Bilim insanları bu sendromla tampon kullanımı arasında bir ilişki ortaya çıkardılar ancak verilerin tümü veya doğrudan bağlantılar henüz o kadar açık ve net değil. Yine de, eğer tamponu yeterli sıklıkta değiştirmezseniz – ki bu aralık yaklaşık 3 ya da 4 saate tekabül ediyor – vücudunuz ani bir şoka girebiliyor ve bu durum çok nadir de olsa ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.Sağlık risklerinin yanı sıra pedlerin ve tamponun doğada geri dönüşümü mümkün değil. Bu sebeple çöpe gidiyorlar. Şimdi, dünyadaki kadın sayısını, 4-7 gün arasında değişen regl süresini ve günde en az 4 ya da 5 kez değiştirilen bu hijyenik ürünleri düşünün. Yani anlayacağınız çok dikkat edilmediği sürece pedler ve tamponlar hijyen problemlerinin yanı sıra maliyet olarak da biz kadınlara oldukça pahalıya patlıyor.

PEKİ NEDEN ALIŞMIŞ OLDUĞUMUZ YÖNTEMLER YERİNE ADET KABINI TERCİH EDELİM Kİ?

Pedler ve tamponlar, regl kanını absorbe ederek, yani emerek dağılmasını önleyen pamuklu yapıya sahipler. Bu yüzden, vücudumuzun her yerinde olduğu gibi kanımızda ve rahmimizde de olan bakteriler, ısı, nem, pamuklu ortam ve yarı havasız yapılar sayesinde kolayca üreme imkânı bulabiliyor. Ayrıca, regl kanı veya kullanılmakta olan ped sürekli tene temas halinde olduğu için hem rahatsızlık veriyor hem de alerjik bazı sonuçlar doğurabiliyor. Tampon ise, doğrudan vajina içerisindeki doku ile temas halinde olduğu için, irritasyon, alerji, toksik şok sendromu gibi birçok sonucun çok daha olası olduğu biliniyor.

Ancak regl kabı, bunların aksine, regl kanını absorbe etmiyor, topluyor. Bu çan biçimli küçük silikon kaplar, vajinanın duvarlarına tutunarak, rahimden atılan regl kanını kendi içerisinde topluyor ve dışarı çıkmasını engelliyor. Bu sayede, menstrual cup kullanan kadınlar da tuvalete gittikleri zaman bu kabı çıkarıp, boşaltıp yıkayıp tekrar takabiliyorlar.

Araştırmalara göre bir menstrual cup, yaklaşık 5 yıl boyunca kullanılabiliyor.Ayda bir kez, genellikle kaynar suyun içerisinde bekletilerek, ya da doğrudan kaynatılarak kolaylıkla sterilize edilebilebilen regl kabı az önce bahsettiğimiz maliyet sorununu da ortadan kaldıracağa benziyor.

HER VAJİNA VE YAŞAM ŞARTINA UYGUN ADET KABI MEVCUT!

Menstrual cup üreticileri genellikle biri daha büyük, biri daha küçük olmak üzere iki boyutta üretim yapıyorlar. Küçük boyutlu olanlar, otuz yaşın altındaki ve henüz vajinal doğum yapmamış olan kadınlara tavsiye edilirken, daha büyük olan menstrual cup, otuz yaşın üstünde, vajinal doğum yapmış veya olağan dışı derecede fazla miktarda regl olan kadınlara öneriliyor.Daha geniş bir menstrual cup yapısını rahat edici bulabilecek olan fiziksel açıdan fit, henüz yaşça çok küçük, ya da ergen veya pelvis kasları çok güçlü olan kadınlar için üretilmiş, çok daha küçük boyutta ürünler de internette mevcut.Ayrıca, menstrual cup’lar farklı renklerde de üretiliyor. Standart olarak tamamen şeffaf olan, medikal silikon ile üretilmiş ve hiçbir şekilde renklendirme işlemi görmemiş olan ürünlerin artı ve eksi yönleri de var elbette. Öncelikle, daha önce FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından test edilmiş ve onaylanmış olsa da, vajina gibi hassas bir bölgede kullanılacağı için, pek çok kadın ekstra renklendirilmemiş bir madde ile yapılmış olan bir menstrual cup’ı tercih edebiliyor.Ancak şeffaf kaplar, renkli kaplara göre kullanıldıkça yıpranma oranı çok daha çabuk fark edildiği için, henüz kullanılabilir durumda olsalar bile değiştirilme isteği uyandırabiliyorlar. Rengi hafifçe sarımsılaşan, üzerinde koyu renk noktalar belirebilen bu ürünleri eski haline getimek de kolay. Seyreltilmiş hidrojen peroksit ile silerek, ya da birkaç saat güneş ışığı altında bırakarak kolaylıkla temizleyebiliyorsunuz.Tıbbi kullanıma uygun silikon yerine, lateks ile üretilen menstrual cup çeşitleri de bulunuyor. Fakat birçok insan lateks alerjisinden mustarip olduğu için, genellikle bu pek tercih edilmiyor.

ARTIK REGLKEN DENİZDEN KAÇMAYACAKSINIZ 

Menstrual cup, önce katlanarak ya da iki parmak arasında çimdiklenir gibi sıkılarak bükülür ve vajinanın içine yerleştirilir. Normalde kendiliğinden katlanan yerden açılması ve vajina duvarlarına hafifçe yapışması bekleniyor. Ancak bazen kullanan kişinin hafifçe oynatması, ya da vajinal kaslarını Kegel Egzersizi yapar gibi çalıştırması gerekebilir. Çoğunlukla yukarı doğru çıkıp serviks’in önüne kadar ulaşan menstrual cup, doğru yerleştirildiği sürece rahatsızlık vermiyor ya da sızdırma yapmıyor.Çıkartmak için de fafifçe bastırmak yeterli oluyor. Bu ürün kullanılırken, haliyle vajinal yolla cinsel ilişkiye girmek mümkün değil. Ancak bu ürün ile, denize girmek mümkün!