İş yerinde zorbalık ve zor insanlarla baş etmenin 5 etkili yolu

İş yerinde zorbalıkla mı boğuşuyorsunuz, sürekli zorluk çıkaran iş arkadaşlarınız ve patronunuz mu var? İş hayatınızı kolaylaştıracak 5 etkili yol burada.

İş yerinde zorbalık ve zor insanlarla baş etmenin 5 etkili yolu

İş yerinizde sürekli sizinle uğraşan, sizin enerjinizi ve çalışma temponuzu düşüren meslektaşlarınız mı var? Ve onlarla nasıl baş edeceğinizi bilmiyor musunuz? Uzmanlar sorunlu iş arkadaşlarıyla başa çıkmayı kolaylaştıran 5 yol buldular biz de elmaelma.com olarak bu yolları sizler için derledik. 

Öncelikle zorlu iş arkadaşları yada patronlarla karşılaşmak iş hayatında çok sık yaşanan bir durum. İşinizi değiştirmeniz ya da istifa etmeniz bu sorunu çözmeye bilir. Avustralyalı iş yeri uzmanları Rose Bryant-Smith ve Grevis Beard, ofislerdeki deneyimlerinizin genel yaşam keyfiniz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu ortaya çıkaran bir çalışma yaptılar. Çalışmanın sonucunda ne yazık ki iş yerinde 'toksik' etki yaratan insanların özel hayatımız üzerinde de büyük etkisi çıktı.

Manipülasyon, saldırganlık ve dedikodulardan yalanlara ve suçlamalara kadar uzanan davranışlar sadece gününüze zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda ruh sağlığınıza da zarar verir. 'Ekibini düzenle' aklı kitabın da yazarları olan Rose Bryant-Smith ve Grevis Beard, ilişkilerinizi yeniden inşa etmenize, çatışmayla başa çıkmanıza ve kendinizi zehirli bir iş ortamında gömülü buluyorsanız yıkıcı davranışları durdurmanıza yardımcı olacak bir rehber çıkardılar. İşte o rehberdeki 5 kritik adım.

1- DUYGUSAL OYUNLARA GİRME

Zehirli bir iş arkadaşıyla duygusal oyunlara girme. Birçok manipulatif ve yüksek çatışmalı insan, meslektaşlarını, 'sağlıklı çalışma ilişkilerine zarar veren ve kafa karışıklığına ve çatışmaya neden olan' biz ve onlar' senaryolarına sokmaya çalışırlar. Stratejik, kasıtlı ve sakin bir yaklaşım sürdürün. Yanıtlamak için en önemli konular hangileri olduğunu ve hangi konuları göz ardı edeceğinizi seçin.

2- KAYIT ALTINA ALIN

Ortada bir tanık yoksa bir çok insan zorbalık ve taciz konusunda sınırları aşabilir. Köşeye sıkışıp kötü muameleye maruz kaldığınıza dair tecrübeniz varsa, zehirli kişi ile bire bir görüşmelerden kaçının.  Birisi konumsal gücünü kullanarak sizi zayıflatıyorsa, konuşmaların ve anlaşmaların içeriğini doğrulamak için onlara bir e-posta gönderin, bu nedenle daha sonra inkar etmeleri daha zordur.

3- MÜTTEFİK GELİŞTİRİN

İşyerinde güvendiğiniz, kurumsal siyasette gezinmenize, haklarınızı anlamanıza ve kendinizi kanıtlamak için en iyi yolu seçmenize yardımcı olabilecek biri var mı? Eğer yanıtınız evet ise bağlarınızı güçlendirin.

4- DUYGUSAL ENERJİNİZİ İZLEYİN

Farkındalık, toksik bir meslektaşı ile uğraşırken seçim yapmak için harika bir zihniyettir. Her sabah işte nasıl ortaya çıktığınızı düşünün ve hazır bulunun. Eğer devam etmenize yardımcı olacaksa koçluk ve danışmanlık alın. Yüksek çatışmalı bir kişiyle uğraşırken veya tacize uğrama riskiyle karşı karşıya kaldığınızda mücadele zor olabilir ama enerjinizi korumaya çalışın.İş gününüzde düzenli molalar verin ve iş dışında kendinizi tekrar şarj etmek için zaman ayırın.

5- DEĞERLERİNE SADIK KAL

Sıkıntılar karşısında kendin ol ve değerlerine sadık kal. Zehirli davranış herkesin en kötüsünü ortaya çıkarabilir, bu nedenle kabadayı, dedikoducu avcılardan daha iyi bir olmayı tercih edin. Bütünlüğün bir güç kaynağı olacak. Ayrıca etrafınızdakilere varlığını, zarafetini ve haysiyetini modelleyeceksiniz. Toksik bir işçiyle uğraşmak asla kolay değildir. İş arkadaşınızın davranışlarını değiştiremeyebilirsiniz, ancak stratejik yaklaşımınız, sağ görüşünüz ve kararlı çözümünüzle bunların etkileri azalacaktır. 

Yorumlar 1 yorum