Aquafaba nedir? Yararları nelerdir? Yumurta ile arasında ne fark vardır?

Pastacılık sektörünün yaygın biçimde kullandığı, yumurta alternatifi bir gıda olan Aquafaba ile ilgili bilmediklerinizi hazırladık...

Aquafaba nedir? Yararları nelerdir? Yumurta ile arasında ne fark vardır?

Yumurta çok yararlı bir besin olmasına rağmen günümüzde herkes tüketemiyor ne yazık ki. Kokusu ve tadını ağır bulanlar var ancak uzmanlar yumurtanın içindeki vitaminlerden faydalanmamız gerektiğini her fırsatta söylüyor. Peki yumurta alternatifi bir besinin var olduğu söylesek? Onun adı Aquafaba! Aquafaba nedir, içeriğinde neler vardır ve yararları nelerdir hepsini sizler için uzmanlara sorduk...

Dyt. Emre Uzun, "Aquafaba, nohut veya kuru fasulye gibi baklagillerin pişirildiği veya depolandığı suyun adı. Elbette haşlanan pek çok baklagil var ki fasulye, mercimek, nohut, bakla vb. bunun en bilinen örnekleri. Aquafaba'nın bu kadar değerli olmasının da birkaç nedeni var. Öncelikle içinde baklagil kaynatılan bu su yüksek oranda nişasta içeriyor ve nişasta da bitkilerde bulunan amiloz ve amilopektin adı verilen iki ayrı polisakkaritten oluşan bir enerji depolama biçimi. Aquafaba 'yapışkan sıvı' olarak da bilinir. Bunun nedeni de baklagillerin pişince içlerindeki nişastanın su emerek şişmesi ve sonunda bölünerek amiloz ve amilopektinin, protein ve şekerle birlikte haşlandığı suyun içine süzülmesidir." dedi.

Uzun şu açıklamayı yaptı: "Bu, henüz yeni bir trend. Bu yüzden beslenme değeri hakkındaki bilgimiz de sınırlı. Yine de bir yemek kaşığı (15 ml) aquafaba'da % 1'den az protein ile gelen 3-5 kalori bulunduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde kalsiyum ve demir gibi belirli mineralleri de az miktarda içeriyor ancak iyi bir kalsiyum ve demir kaynağı sayılmaz. Öte yandan aquafaba hakkında henüz güvenilir bir beslenme bilgisi bulunmuyor. Bu bilgiler artı sağlık üzerindeki yararları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edindikçe daha popüler hale geleceği kesin."

AQUAFABA ELDE ETMENİN YOLU

Uzun, nasıl aquafaba elde edeceğimizi de anlattı: "Nohut suyu aquafaba'nın ta kendisi! Siz de aynı şekilde nohut, kuru fasulye, börülce, bakla, mercimek, bezelye kaynatıp arda kalan suyu da aquafaba olarak kullanabilirsiniz. Bu arada hemen hatırlatalım: Aquafaba'nın içerdiği protein, karbonhidrat, yağ; dolayısıyla içerdiği kalori gayet düşüktür ve çok az miktarda vitamin ile mineral barındırır. Evet, yumurta yerine kullanılabilir ancak hiçbir şekilde yumurtanın besin değerine sahip değildir. Örneğin bir yumurtada 77 kalori, 6 gram protein ve 5 gram yağ bulunur, bunu da unutmamak gerekir!"

Yorumlar