Bal kabağı reçeli nasıl yapılır hem pratik hem lezzetli!

Sabah kahvaltılarında değişik bir lezzet arayanlar buraya! Hem pratik hem de lezzetli olan bal kabağı reçeli tarifine bayılacaksınız. İşte hazırlanışı!

Bal kabağı reçeli nasıl yapılır hem pratik hem lezzetli!

Sabah kahvaltılarında alternatif bir tarif arayanlardan mısınız? Hem pratik hem de lezzetli müthiş bir öneri ile karşınızdayız. Kış aylarının vazgeçilmez tatlarından biri olan kabak ile reçel yapmaya ne dersiniz? Hem pratik hem de lezzetli olan bu tarifi aranızda hala denemeyenler varsa çok şey kaybediyor olabilir. Peki kabak reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda kabak reçeli tarifi. Şimdiden afiyetler olsun. 

 Malzemeler

500 gram bal kabağı 

750 gram toz şeker

1 litre su

1/2 adet limonun suyu

Kireç kaymağı için:

2,5 litre soğuk su

150 gram sönmemiş kireç

HAZIRLANIŞI: 

Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın. Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün. Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın. Bol suda duruladığınız bal kabağını şekil vermek adına ucu tırtıklı bir bıçak yardımıyla küçük küpler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.
Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin. Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın. Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

Yorumlar