Ceviz reçeli tarifi bu lezzete bayılacaksınız!

Ceviz reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Püf noktaları neler? Kahvaltılarda farklı lezzetler denemeyi sevenler buraya! Bu tarifimiz tam size göre!

Ceviz reçeli tarifi bu lezzete bayılacaksınız!

Kahvaltılarda değişik lezzetler tatmayı sevenler buraya! Ceviz reçelini daha önce denemiş miydiniz?  ''Cevizden de reçel mi olur!'' demeyin. Daha önce bu lezzeti denemediyseniz mutlaka kahvaltı sofralarında bu lezzete yer açmalısınız. Kızarmış sıcacık bir ekmeğin üzerine sürdüğünüz ceviz reçeline bayılacaksınız tabiki yanında da demli sıcacık bir çay! "Ceviz reçelini nereden bulacağız?" dediğinizi duyar gibiyiz. Bir yerden bulanıza gerek yok. Bu enfes tarifi evde kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik çok fazla zaman ve emek harcamadan. Peki ceviz reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte malzeme listesi, hazırlanışı ve püf noktalarıyla ceviz reçeli tarifi! 

MALZEMELER

1 kg. olgunlaşmamış ceviz, 1 su bardağı kireç kaymağı, 1 kg. toz şeker, 6 su bardağı su, 5 adet karanfil, 1 çorba kaşığı limon suyu

PÜF NOKTASI

Cevizle uğraştığınız bütün süre boyunca lateks eldiven kullanamayı unutmayın. Yoksa haftalar boyunca cevizin elinize yaptığı lekelerle uğraşmak zorunda kalırsınız.

YAPILIŞI

Ham cevizlerin kabuklarını çok ince olacak şekilde soyun. Büyük bir kavanoza üzerlerine geçecek kadar içme suyu koyun. 2 gün boyunca o suyun içerisinde beklesinler sonra günde 3 kere, 7 gün boyunca suyunu değiştirerek cevizleri içme suyunda bekletmeye devam edin. Sudan çıkardığınız cevizleri 1 gün boyunca kireç kaymağına yatırın. 1 günün sonunda cevizleri 2-3 su yıkayın ve hafif yumuşayana kadar yaklaşık 20 dakika kadar normal suyun içerisinde haşlayın. Sonra süzüp soğuk suya atın. Cevizler sivri bir cisimle(kürdan, şiş) delerek içersindeki acı suyun çıkmalarını sağlayın. Su, şeker ve limon suyu ile kıvamlı bir şerbet hazırlayın. Deldiğiniz ve acı suyunu çıkardığınız cevizleri karanfillerle beraber şerbetin içerisine atın. Şerbeti kıvam bulmaya başlayınca ocaktan alın ve tencerenin üzerine bir tülbent örtüp 1 gün boyunca güneşin altında bekletin. Ertesi gün ceviz tanelerini süzerek kenara alın ve şerbeti tekrardan kaynatın. Kıvamı iyice koyulaşınca cevizleri de içerisine ekleyip. Soğumasını bekleyin. Reçel iyice soğuyunca kavanozlara koyup buzdolabında saklayın.

Yorumlar