Evde sürk peyniri nasıl yapılır Antakya kahvaltılarının özel tarifi!

Antakya'a özgü olan sürk peynirini evde yapmanın en basit noktalarını bir araya getirdik! Sizde evde pratik bir şekilde yapabilirsiniz!

Evde sürk peyniri nasıl yapılır Antakya kahvaltılarının özel tarifi!

Kahvaltı sofralarınıza Antakya kahvaltılarının olmazsa olmazı sürk peynirini sizde sofralarınıza dahil etmeye ne dersiniz? Her ne kadar her lezzet memleketinde ayrı güzeldir desek de tadına doyum olmayan sürk peynirini Antak'yaya gidemeyenler için evde yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik! Sürk peyniri nasıl yapılır, nereye ait? İşte Antakya'ya ait olan bu yöreselk peyniri evde yapmanın püf noktaları...

Malzemeler; 500 gram çökelek, 1 yemek kaşığı biber salçası, 1 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş zahter, 1 çay kaşığı kişniş, 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı yenibahar, 1 çay kaşığı tuz, 2 yemek kaşığı zeytinyağ yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Derince bir kabın içerisine çökeleği alın, üstüne baharatları ilave edin, sarımsağı rendeleyin. Zeytinyağını da ilave ettikten sonra, güzelce yoğurun. Yumurta biçiminde şekil verin ve kağıt havlu serdiğiniz bir tepsiye dizin.
Bir kaç saatte bir kağıt havluyu değiştirin, böylece daha kuru bir peynir elde edeceksiniz. Ufalayıp, üstüne zeytinyağını hafif gezdirdikten sonra kahvaltı sofralarınıza dahil edebilirsiniz!

Yorumlar