Girit ezme tarifi leziz mi leziz!

Girit ezme nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktalar neler? Kahvaltılık olarak tüketilen, peynir sevenlerin gözdesi olan bu lezzete bayılacaksınız.

Girit ezme tarifi leziz mi leziz!

Enfes bir meze tarifi olan girit ezme tarifi kahvaltılık olarak tüketilebilen mükemmel lezzetlerden biridir. Antep fıstığı ve kuru baharatlarla hazırlanan bu mükemmel lezzetle kahvaltı sofralarınızı renklendirmeye ne dersiniz? Şef Volkan İnce'den öğrendiğimiz bu tarifin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız gelin hep beraber öğrenelim. Peki girit ezme nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı!

MALZEMELER: 

100 gram erzincan tulum peyniri,100 gram ezine koyun peyniri,100 gram balıkesir lor peyniri,10 gram kekik,10 gramnane,75 gram antep fıstığı,3 gram taze çekilmiş tane karabiber,4 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Servisi için:

4 dilim kavun

HAZIRLANIŞI: 

Aroma ve tat zenginliği adına üç peynirden hazırlanan Girit ezme için; Erzincan tulum, Ezine koyun ve Balıkesir lor peynirini bir karıştırma kabına alın.
Kabuklarını ayıkladığınız Antep fıstığı içlerini mutfak robotunda toz haline getirin.Toz Antep fıstığı, taze çekilmiş tane karabiber, nane ve kekik ilavesiyle peynir karışımını yoğurun.Kıvam alıp toparlanması için sızma zeytinyağı katıp karıştırın.Bir dondurma kaşığı ya da yuvarlak bir kalıp kullanarak iri peynir topları hazırlayın.İri dilimler halinde kestiğiniz kavunlardan peynir toplarıyla aynı büyüklükte olacak şekilde yuvarlak kavun parçaları çıkartın.Servis tabağına aldığınız peynir topları üzerine kavun parçalarını oturtun. Arzuya göre üzerlerine zeytinyağı gezdirip, bekletmeden servis edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

 

KAYNAK: yemek.com

Yorumlar