Kahvaltılık mısır ekmeği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir mükemmel bir lezzet!

Kahvaltılık mısır ekmeği nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? Kahvaltılarınızda Karadeniz'in enfes bir lezzeti olan mısır ekmeğine yer açmaya ne dersiniz?

Kahvaltılık mısır ekmeği nasıl yapılır malzemeleri nelerdir mükemmel bir lezzet!
-A A+

Karadeniz'in efsane lezzetlerinden biri olan mısır ekmeğine kahvaltı sofralarınızda yer açmaya ne dersiniz? Sıcacık bir çayın yanında fırından yeni çıkmış mısır ekmeğinin ne kadar lezzetli olduğunu ancak deneyenler bilir. Tadına hayran olacağınız bu lezzete mutlaka sofralarınızda yer vermelisiniz. Peki kahvaltılık mısır ekmeği nasıl yapılır? Malzemeleri nelerdir? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile kahvaltılık mısır ekmeği tarifi! 

MALZEMELER: 

 3 su bardağı mısır unu, 1 su bardağı beyaz un, 4 yemek kaşığı toz şeker, 1 paket kabartma tozu, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı sıvı yağ, 1/2 su bardağı yoğurt, 2 adet yumurta, 1,5 su  bardağı sıcak süt/su 1 kutu süt kreması

HAZIRLANIŞI: 

Geniş bir karıştırma kabına tüm kuru malzemeler konur, birbiri ile iyice karışması sağlanır. Üzerine sıcak süt/su, yoğurt, sıvı yağ ve yumurtalar ilave edilir, iyice karıştırılır. Boza kıvamında bir hamur elde edilir.(gerekirse boza kıvamına gelebilmesi için extra su ilave edilebikir) Pyrex fırın kabının her tarafı iyice yağlanır. Karışım içine konur. Üzerine pişince rahat kesilebilmesi için çatalla çentikler atılır, dekor yapılır. 180 dereceye ısıtılan fırında 35-40 dakika pişirilir. İçinin iyice pişip pişmediği içine batırılınca kuru çıkan bir kürdanla test edilir. Soğuduktan sonra dilimlenir.