Tulumba tatlısı tarifi şerbetli tatlıların en sevileni!

Geçmişten günümüze gelen geleneksel tatlılarımızdan biri olan tulumba tatlısının tarifini sizler için hazırladık!

Tulumba tatlısı tarifi şerbetli tatlıların en sevileni!

Her ne kadar yapılışını gözümüzde büyütsek de tulumba tatlısını evde yapmak çok da zor bir şey değil! Sizin için hazırladığımız geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel tatlı tulumba tatlısını sizde yapabilirsiniz! Yapılışı oldukça pratik ve lezzetli olan tulumba tatlısını sizde evde kolay bir şekilde deneyerek sevdiklerinizle bu lezzeti paylaşabilirsiniz.

Malzemeler; 2 adet yumurta, 1/2 yemek kaşığı tereyağı, 2,5 çay bardağı su, 2,5 çay bardağı un, 1/2 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 2 su bardağı ayçiçek yağı yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Tatlının şerbetini hazırlamak için; su ve toz şekeri karıştırdıktan sonra orta ateşte 10- 15 dakika kadar kaynatın. Limon suyunu da ekledikten sonra ocaktan alın ve bir kenarda bekletin. Su ve tereyağını ayrı bir tencerede, tereyağı eriyene kadar kaynatın. Kaynamakta olan suya azar azar un ekleyin ve topaklanmaması için hızlıca karıştırın.

Toparlanıp, kıvam alan hamuru ocaktan aldıktan sonra soğuması için bekletin.
Soğuyan hamura tek tek yumurtaları kırın ve karıştırarak hamura yedirin. Tuzu ekleyin. Yaklaşık 2 cm. kalınlığında yıldız ucun takılı olduğu krema sıkma torbasına soğuyan hamuru alın. Ayçiçek yağını derin bir tencerede kızdırın. Kızgın yağa hamurdan yaklaşık 5 cm. büyüklüğünde parçalar sıkın ve renk alana kadar kızarmalarını sağlayın.
Kızaran tatlıları bekletmeden soğuk şerbet tenceresine alın. Şerbetini çekmesi için en az 10 dakika kadar beklettikten sonra servise hazırlayarak sevdiklerinizde afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorumlar