Doğal temizlik malzemeleri yapımı hem hesaplı hem sağlıklı!

Doğal temizlik malzemesi nasıl yapılır? Evinizde basit malzemelerle kimyasal içermeyen doğal temizlik malzemesi yapmaya ne dersiniz? İşte hazırlanışı!

Doğal temizlik malzemeleri yapımı hem hesaplı hem sağlıklı!

Dışarıdan aldığınız temizlik malzemeleri, içerisindeki kimyasallar yüzünden hem sağlığa zarar veriyor hem de bir süre sonra cep yakmaya başlıyor. Kimyasal içermeyen doğal ürünleri almaya kalkarsanız da yine fiyatından dolayı bir süre alıp sonra yeniden almayı bırakmak zorunda kalabiliyoruz. Biz de Elmaelma.com olarak sizlere evde çok kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz üstelik hesaplı olan doğal temizlik malzemeleri yapımını hazırladık. Peki doğal temizlik malzemeleri nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile doğal temizlik malzemeleri yapımı! 

BULAŞIK DETERJANI TARİFİ

MALZEMELER: 

1 portakal, 1 limon, 1 greyfurt, yarım litre elma veya üzüm sirkesi, yarım litre su.

HAZIRLANIŞI;

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde blenderdan geçirin. Deterjanınız hazır. Deterjanın etkisini arttırmak için limon yerine daha asidik olan misket limonunu kullanabilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise; meyveleri kabuklarıyla birlikte kullanın. Hazırlamış olduğunuz deterjanı, spreyli bir kaba alıp cam, yer, banyo, mutfak gibi tüm yüzeylerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Bu tarif durulama gerektirmiyor.

BULAŞIK MAKİNESİ İÇİN TABLET DETERJAN YAPIMI

MALZEMELER:

 1,5 su bardağı boraks, 1 su bardağı karbonat 1 su bardağı da çamaşır sodası veya karbonat 1 su bardağı kaya tuzu 10 damla kadar aromatik yağ 1,5 su bardağı kadar sıcak su.

HAZIRLANIŞI: 

Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra buz kalıbı gibi bir kalıbın içine koyup sıkıca bastırın ve donup katılaşması için bekledikten sonra kullanın.

JEL BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI YAPIMI

MALZEMELER: 

3 su bardağı sıcak su, 3 su bardağı boraks, 2 su bardağı çamaşır sodası, 2 su bardağı kaya tuzu

HAZIRLANIŞI;

Jel bulaşık makinesi deterjanı hazırlamak için ise kullanacağınız temel madde sudur. 3 su bardağı sıcak suya 3 su bardağı boraks, 2 su bardağı çamaşır sodası, 2 su bardağı kaya tuzu, 10-15 damla esansiyel yağ ekleyin. İyice karıştırıp oda sıcaklığında 24 saat bekleterek jel kıvamında bir deterjan elde etmiş olursunuz. Karışım yaklaşık 1 gün kadar oda sıcaklığında bekletildikten sonra kıvam alacaktır. Bu sürenin ardından hazırlanan deterjan karışımı temiz ve kapalı bir kaba alınarak saklanabilir.

EV YAPIMI ODA SPREYİ TARİFİ


MALZEMELER:

 Su, Karbonat, Limon suyu Aromatik bir yağ kullanılması yeterlidir.

HAZIRLANIŞI;

Öncelikle yarım litrelik bir sprey şişesi temin edilmeli ve şişe içerisine su doldurulmalıdır. Şişeye doldurulacak suyun çeşme suyu ya da içme suyu olması önemli değildir. Su doldurulduktan sonra şişe içerisine bir çay kaşığının ucu ile karbonat ve 4-5 damla kadar da limon suyu ilave edilmelidir. Bu aşamadan sonra şişeye istenilen bir bitkisel yağdan 3-4 damla kadar ilave edilmelidir. Bunun için lavanta yağı, portakal yağı, limon yağı, mandalina yağı, yasemin yağı, leylak yağı, zambak yağı, biberiye yağı ve çay ağacı yağı gibi güzel kokulu yağ çeşitlerinden birisi tercih edilebilir. Tek çeşit yağ kullanmak yerine karışım içerisine farklı yağlardan ilave edilerek karışık bir koku da elde edilebilir. Tüm bileşenler sprey şişesine eklendikten sonra da şişenin ağzı kapatılmalı ve şişe iyice çalkalanmalıdır. Bu şekilde doğal oda spreyi kullanıma hazırdır. Hazırlanan oda spreyinin koku yoğunluğu yetersiz gelirse şişeye bir miktar daha aromatik yağ damlatılarak şişe tekrar çalkalanabilir.

EV YAPIMI DEODORANT TARİFİ


MALZEMELER:

 Katı olmak kaydıyla 6-8 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 1/4 bardak ölçüsünde mısır nişastası, 1/4 bardak ölçüsünde karbonat. İsteğe bağlı olarak hoş koku vermesi amacıyla esansiyel yağ (anti bakteriyel özelliğe sahip olan okaliptüs yağı veya lavanta yağı tercih edilebilir.) Saklama kabı.

HAZIRLANIŞI;

Karbonat ve mısır nişastasını karıştırın. Ardından Hindistan cevizi yağını ekleyerek birbirlerine harmanlayın. Hazır deodorant kıvamına ulaştığınızda dilediğiniz esanslı yağları ekleyin.

 

Kaynak: Hürriyet Aile 

 

 

Yorumlar