Türbede 'şov' yapan ünlü kim?

Ramazan ayının gelmesiyle ünlü isimleri de türbelerde görmek mümkün. Hülya Avşar, Sibel Can ve Seda Sayan bunlardan yalnızca birkaçı…

Türbede 'şov' yapan ünlü kim?

Kimi Oruç Baba'ya gidip sirke ve ekmekle orucunu açıyor, kimi de Beykoz'daki Hz. Yuşa Türbesi'nde el açıp dua ediyor. Şarkıcısından, oyuncusuna, mankeninden, sosyetesine türbelere gitmeyen yok.

Ne için dua ettikleri çoğu zaman bilinmese de az çok tahmin edilebilir: Şarkıcılar, 'albümüm satsın', oyuncular, 'daha çok rol gelsin'...

Eyüp Sultan Türbesi

Deniz Seki, Nadide Sultan ve Lerzan Mutlu, dua etmek için Eyüp Sultan Türbesi'ni seçen ünlüler arasında.

Kimileri ibadetini 'göstere göstere' yaparken, kimileri de gizli tutuyor. Hatırlanacağı gibi, gösterenlerden biri de Deniz Seki'ydi.

Her gittiğinde Yasin okuyup dua eden Deniz, bir ziyaretine basın mensuplarını da çağırınca eleştrilmişti.

Yahya Efendi Türbesi

Kanuni Sultan Süleyman'ın süt kardeşi olarak bilinen Osmanlı evliyası Yahya Efendi'nin türbesi, Beşiktaş'ta bulunuyor.

Özellikle kadınların ziyaret ettiği türbeye giden ünlüler arasında, Sibel Can, Tuğba Özay ve Deniz Akkaya var.

Sibel ve Tuğba, 'albümlerim çok satsın' dileğiyle dualarını ederken, Deniz, Allah'a kendini, kızını ve sevdiklerini koruması için dua ettiğini söylüyor.

Oruç Baba Türbesi

Bu türbelerin içinde en popüler olanı Oruç Baba. Her Ramazan ayının ilk gününde yüzlerce insanın orucunu açmak için buraya geliyor olması ve televizyon bu anları canlı yayınlarla izleyicilere sunması belki de bunun en önemli sebebi.

Oruç Baba'nın, Fatih'in Şehremini semtinde yaşayan ve çok fakir olduğu halde orucunu tutup iftarını bir parça kuru ekmek ve sirkeyle açan bir derviş olduğu rivayet edilir.

Bu rivayete uyan Bülent Ersoy ve Demet Akalın, Ramazan ayının ilk günü buraya gelip oruçlarını açıyorlar.

Öyle ki, Bülent Ersoy, son 10 yıldır Ramazan'ın ilk günü hep orada.

Hz. Yuşa Türbesi

Hz. Musa ile aynı çağda yaşayan Yuşa Peygamber'in türbesi Beykoz'da İstanbul'un en yüksek tepesinde yer alıyor.

Şehir merkezine uzak olmasına rağmen ziyaretçi akınına uğrayan 17 metrelik bu türbenin ünlü ziyaretçileri arasında Seda Sayan, Ebru Gündeş, Neslişah Alkoçlar ve Gülben Ergen var.

Canlı yayında kendi müzik şirketini övüp Show Tv ile ters düşen ve yeni dönemde Beyaz Tv ile program anlaşması yapan Seda Sayan, kimilerine göre, yeni programının reytinglerinin iyi olması için dua ediyor.

Yıllardır bebek özlemiyle yanıp tutuşan ve sonunda dileğine kavuşan Ebru Gündeş de, bebeğinin sağlığı için türbeyi ziyaret ediyor.

Hülya ve Cem de gidiyor

Hülya Avşar da sık sık türbe ziyareti yapan ünlüler arasında. Hatta Hülya, bir Kars ziyareti sırasında Kars Kalesi'nin içindeki Kahraman Celal Baba Türbesi'ni ziyaret etmişti.

Bir basın toplantısı için Macaristan'a giden Cem Yılmaz da Budapeşte'deki 'Gül Baba Türbesi'ni görmeden gelmemişti.

Yorumlar