Maskara nasıl sürülür bu hatalara sakın düşmeyin

Maskara nasıl sürülür? Maskara sürerken nelere dikkat etmek gerekir? Siz de güzel bir görünüm istiyorsanız bu kurallara dikkat!

Maskara nasıl sürülür bu hatalara sakın düşmeyin

Güzel bir yemeğe mi gideceksiniz? Ya da "Ben kendimi güzel hissetmek istiyorum" mu diyorsunuz? O zaman bu yazımız tam size göre! Güzel bir makyaj için maskara vazgeçilmez olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak maskara sürmeyi doğru bir şekilde bilmiyorsanız, korkunç bir görünüme neden olabilirsiniz. "Peki maskara nasıl sürülür?" dediğinizi duyar gibiyiz. Pek çok kişi maskara sürerken hatalara düşüyor. Siz de bu hatalara düşmek istemiyorsanız bu kurallara dikkat edin!

MASKARAYI SADECE SAĞA SOLA DOĞRU SÜRMEK

Pek çoğumuz maskara uygularken, fırçayı sadece yatay tutarak uyguluyoruz. Kirpiklerin çıkış yönleri ve açıları farklı olduğundan, yatay bir şekilde uygulandığında fırça her kirpiğe eşit bir şekilde sürülmez. Özellikle kirpiklerin iç ve dış kısımlarına maskara uygularken, fırçayı dik tuttuğunda çok daha kolay uygulayabildiğini göreceksiniz. Böylece maskara, kirpiklerinin her yerine eşit bir şekilde uygulandığında çok daha iyi bir sonuç alacaksınız.

KİRPİK KIVIRICIYI MASKARA SONRASI SÜRMEK

Kirpiklere maskara uyguladıktan sonra kirpik kıvırıcı kullanmak, maskara ile alakalı yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olsa gerek. Ürünün verdiği etki ile, kıvrıklığı daha arttıracağını ve kalıcı olacağını düşünmek dev bir hata! Bu uygulama kirpikleri kırmaktan ve maskarayı bulaştırmaktan başka bir işe yaramıyor maalesef. Eğer kirpiklerinizin daha fazla kıvrık olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey kirpik kıvırıcınızı maskara sürmeden önce kirpiklerine uygulamak ve maskarayı zigzag hareketlerle uygulamak. Böyle yaparak çok daha kıvrık ve uzun kirpiklere sahip olacaksınız.

MASKARAYI DEVAMLİ POMPALAMAK

Yeterli ve eşit miktarda ürünü fırçaya almak için, fırçayı tüpe arka arkaya sokup çıkarmak tamamen işe yaramayacak bir hareket. Bunu yaptığında maskara tüpü içine defalarca hava girmesine sebep olarak, maskaranın ömründen çok daha kısa sürede kurumasına neden olacaksın!

FIRÇAYA BULAŞAN MASKARAYI TEMİZLEMEMEK

Fırçadaki fazla üründen kurtulmak için, bir önceki adımda bahsettiğimiz defalarca tüpün içine sokup çıkarmak yerine, fırçayı tüpün kenarına sıyırarak temizleyebilirsiniz. Genellikle sadece fırçanın uç kısmında biriken ürün, uygulama sırasında istenmeden bir yerlere değerek makyajımızın bozulmasına sebep olabiliyor ama bunun önüne geçmek için, tüpün kenarına sıyırabilirsiniz.

GÜN İÇİNDE TEKRAR TEKRAR MASKARA UYGULAMAK

İşte maskara sürerken kaçınmanız gereken en büyük hatalardan biri daha! Gün içinde tazelemek için tekrar maskara sürmek, kirpiklerinizi ve dolayısıyla da göz makyajının korkunç bir hal almasına sebep olabilir. İlk uygulamada güzelce sürdüğünüz maskara, kuruyup sabitlendikten sonra tekrar maskara sürmek hem kirpiklerinizin yapışmasına neden olur hem de fırça ile kirpiklerinizi taramak son derece zor olacağından kopmalarına bile neden olabilirsiniz.

KİRPİK DİPLERİNE MASKARA SÜRMEK

İşte bir makyajda görmek istemediğimiz bir görüntü! Ekstra hacim, ekstra siyahlık ve kıvrıklık elde etmek için, maskara fırçasını kirpik diplerine oturtup, zigzag hareketlerle yukarı çekmek gerek, evet bu doğru bir hareket. Ama işin ucu biraz kaçıp da maskarayı kirpik diplerine çok fazla bastırdığımızda, göz kapağımız üzerinde çıkan siyah fırça izleri hiç görmek istemediğimiz bir görüntü. Bunun önüne geçmek için fırçayı daha iyi kontrol etmeli ve maskaranızı uygularken aşağı doğru bakmayı deneyebilirsiniz!

MASKARAYI DOĞRU YERE UYGULAYAMAMAK

Maskarayı sadece kirpik uçlarına uygulamak kirpiklerinin olduğundan çok daha kısa görünmesine neden olacak. Maskara uygularken yapman gereken en önemli hareket, az önce de söylediğimiz gibi, fırçayı kirpik diplerine oturttuktan sonra, zigzag hareketlerle yukarı doğru çekmek. Bu uygulama şekliyle kusursuz bir sonuç alacağına emin olabilirsiniz.

ESKİ MASKARALARI YILLAR SONRA KULLANMAK

Gelelim en son ve en önemli adıma: Son kullanma tarihi geçmiş bir maskarayı asla ama asla kullanmamalısınız. Yapısı bozulmuş, kurumuş bir maskaradan kirpiklerinize asla hayır gelmez. Kirpiklerinizin dökülmelerine ve kırılmalarına sebep olmamak, hatta alerjik bir reaksiyonla karşı karşıya kalmamak için, maskaranızın son kullanma tarihine mutlaka dikkat etmelisiniz. Çoğu maskaranın, açıldıktan sonra 12 ay içerisinde kullanılması gerekir.

 

Yorumlar