Anal seks kızlık zarını bozar mı genital bölge iltihaplanmasına neden oluyor!

Cinsellik çok kapsamlı bir konudur. Cinselliğin bir parçası olan tercihe göre kategoriye ayrılan anal seks kızlık zarının yırtılmasına neden olur mu?

Kızlık zarının zarar görmesine neden olan bir çok şey bulunmaktadır. Ancak cinsellikte merak edilen konulardan biri olan anal seksin kızlık zarına herhangi bir aksi durumda yırtılmasına neden olup olmadığıdır. Peki anal seks kızlık zarını yırtar mı? Anal sekste dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorusunun yanıtını Kadın Doğum Uzmanı Bektaş Yıldırım, konu hakkında bilgilendirmesini yaptı...

Kızlık zarının herhangi tıbbi bir işlevi yoktur. Ancak vajinayı çeşitli enfeksiyonlardan koruduğu düşünülür. Toplumumuzda ve bazı toplumlarda bekaretin simgesidir. Bazı toplumlarda erkekler evlenecekleri eşlerinin bakire olmasına dikkat eder. 

ANAL SEKS KIZLIK ZARININ YIRTILMASINA NEDEN OLUR MU?

Anal seks, makat yoluyla iki insanın birleşmesi tekniğidir. Ancak normal vajinal girişin yanı sıra anal sekste kızlık zarının bozulması diye bir şey yoktur. Vajinanın yaklaşık 1.5 cm. gerisinde bulunan kızlık zarı ile anal seksin hiçbir alakası yoktur. Bu yüzden anal sekste kızlık zarı bozulmaz. Genelde bekaretini kaybetmek istemeyen ama cinsel birliktelik yaşamak isteyen birçok genç kız anal seksi tercih etmektedir.

Anal seksin hiçbir şekilde orgazmı artırıcı bir durumu yoktur. Ancak bazı çiftler bu pozisyonu istenmeyen hamileliklerde, genç kızlar ise bekaretlerini kaybetmemek için uygulamaktadırlar. Ancak bu pozisyon kesinlikle kadının da isteği ile olmalıdır. Çünkü normal sekse göre anal seks biraz daha can yakıcıdır.

ANAL SEKS YAPARKEN DİKKAT!

Anal seks zararlıdır. Özellikle kayganlaştırıcı kremler ya da vazelin türü kremler kullanılmadan yapılırsa makat bölgesinde çatlamalara ve yırtıklara sebep olur. Ayrıca sık sık anal sek yapılırsa makat çevresinde bulunan adaleler gevşemeye başlar.

Anal seksin zararları bununla da kalmaz. Makat içi bakterisi olan esheriacoli anal seksten sonra erkek penisini temizlemeden normal sekse dönerse bu bakteri vajina bölgesine taşınır ve bu bölgede ciddi iltihaplanmalara neden olur. Bu iltihaplar da fark edilmeyip tedavi edilmezse kısırlığa kadar gidebilecek sorunlara sebep olmaktadır.

Yorumlar