Arı sokmasına karşı ne yapılmalıdır nefes alırken zorluk çekiyorsanız dikkat!

Arı sokmasına karşı ne yapılır? Arı sokmasına ne iyi gelir? Bir çoğumuzun korktuğu hayvanlardan olan arı sokmasına karşı yapmanız gerekenler...

Arı sokmasına karşı ne yapılmalıdır nefes alırken zorluk çekiyorsanız dikkat!

Arı sokmasına ne iyi gelir? Arı sokmasına karşı yapılması gerekenler nelerdir? Arı soktuktan sonra yapılması gerekenler nelerdir? Arı soktuğunu nasıl anlarız? Bir çoğumuzun korktuğu durumlardan biri de arının etrafımızda vızır vızır dolanmasıdır? Her ne kadar arıdan korkulmaması gerektiği söylense bile arının dikkat edilmesi gereken türleri bulunmaktadır. Tabikide burada arının türlerini sıralamak yerine arı sokması durumunda yapabileceğiniz durumları bir araya topladık. Detaylar hakkında bilgilenmek için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz...

ARI SOKMASI DURUMUNDA ALERJİK REAKSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kurdeşen, soluk cilt, şiddetli kaşıntı, dil ve boğazın şişmesi, nefes almada zorluk, hızlı nabız, mide bulantısı ve kusma ,ishal, baş dönmesi, bilinç kaybı gibi bu belirtilerden bir veya bir kaçı ortaya çıktıysa hiç zaman kaybetmeden hastaneye gitmelisiniz. Eğer bu belirtilerin hiç biri yoksa, arı sokmasına alerjiniz yok demektir. Bu durumda evde arı sokması için yapılabilecek şeyleri deneyebilirsiniz. 

ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR?

KARBONAT

Karbonat ve sudan yapılan bir macun, ağrı, kaşıntı ve şişliği azaltmak için arı zehirini nötralize etmeye yardımcı olabilir. Etkilenen alana kalın bir karbonatlı macun katmanı uygulayın. Macunu bir bandajla örtün. En az 15 dakika bekletin ve gerektiği şekilde tekrar uygulayın.

BAL

Bal yara iyileşmesine, ağrı ve kaşıntıyı gidermeye yardımcı olabilir. Arı sokmalarını balla tedavi etmek için etkilenen alana az miktarda uygulayın. Gevşek bir bandajla örtün ve bir saate kadar bekletin.

ELMA SİRKESİ 

Sirke ayrıca arı zehirini nötrleştirmeye yardımcı olabilir. Isırılan bölgeyii en az 15 dakika boyunca bir elma sirkesi havzasında bekletin. Ayrıca, bir bandaj veya bezi sirke içinde ıslatın ve ardından sokulan yere uygulayabilirsiniz.

DİŞ MACUNU

Diş macununun neden arı sokmalarına yardımcı olabileceği açık değildir. Bazı insanlar alkali diş macununun asidik bal arısı zehirini nötrleştirdiğini iddia ediyor. Bununla birlikte, doğruysa, diş macunu alkali yaban arısı zehiri üzerinde etki etmeyecektir. Her iki şekilde de, diş macunu denemek için ucuz ve kolay yöntemdir. Sadece etkilenen alana biraz diş macunu sürmeniz yeterli.

ET TOKMAĞI

Papain denilen et yumuşatıcısındaki bir enzimin de ağrı ve kaşıntıya neden olan proteinin parçalanmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Arı sokmasını bu şekilde tedavi etmek için, tek parça et yumuşatıcı ve dört parçalı sudan oluşan bir çözelti hazırlayın. Islanma yerine 30 dakika kadar uygulayın.

ASPİRİNİ BİRAZ ISLATTIKTAN SONRA...

Ağrıyı azaltmak için kullanılanabileceğiniz bir yöntemdir. Yapılan çalışmalar aspirinin arı sokması veya eşek arısı sokmalarından sonra uygulanmasının aslında kızarıklığı arttırdığını ve tek başına buz kullanmaya kıyasla şişlik veya ağrı süresini azaltmadığını gösterdi.

Yorumlar