Buz yemenin zaraları nelerdir hamileler sakın bu hatayı yapmayın çünkü...

Buz yemenin zaraları nelerdir? Sıcak havalarda bunalıp ağzınıza masumca attığınız buzlar ağız ve diş sağlığınız için büyük tehdit oluşturuyor.

Buz yemenin zaraları nelerdir hamileler sakın bu hatayı yapmayın çünkü...

Buz yemenin zaraları nelerdir? Buz neden yenir? Hamileler buz yerse ne olur? İçinde bulunduğumuz yaz ayının günleri son derece yakıcı ve bunaltıcı geçiyor. İnsanlar sıcaktan bunaldıklarında doığal olarak serinlemek istiyorlar ve bunun için kendilerince yöntem geliştiriyorlar. Bu yöntemlerden başlıcaları da buz yemektir. Sıcaklar dayanılmaz bir hal aldığında kim istemez ki kolay yoldan kendini serinletecek birşeyler yapmayı. İşte tam bu devrede de buz yemek geliyor akla. Ağzıma bir tane buz atsam ne olur ki demeyin. Vücudunuza doğrudan yediğinizde tek yararı serinletmek olan buzun aslında önemli derecede zararları var...

BUZ NEDEN YENİR?
Yaz mevsimi aşırı sıcak olması nedeniyle özellikle serinlemek ihtiyacı duyanlarda buz yeme alışkanlığı olabilir. Genel olarak yenilen ve içilen gıdaların soğuk olması tercih edilir. Çoğu zaman içilen içeceklerin içerisine buz eklenir. Ancak bazı durumlarda direk olarak buz tüketme ihtiyacı duyulabilir. Buz pek çok farklı şekilde tüketilebilir. Hamile kadınlarda özellikle demir eksikliği olması durumunda kil toprağı veya pirinç gibi maddelerin tüketilmesi gibi bazı kişilerde alışkanlık haline gelmesi engellenemez bir şekilde buz yenilmesine neden olabilir.

BUZ YİYENLER DİKKAT! AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZ TEHLİKE ALTINDA!

Direk buz yenilmesi mineral kaybına neden olabilir.

Vücut sıcaklığı altında bir maddenin vücuda temas etmesi durumunda oluşacak olan ısı değişiminin telafi edilebilmesi için vücut özellikle temasın oluştuğu bölgede daha fazla ısıtma ihtiyacı duymaktadır.

Buz yemek aynı zamanda dişler üzerinde de zararlı etkiler oluşturabilir. Buzu parçalama durumunda diş ve diş etlerinin zarar görmesi söz konusudur.

Dişetlerine parça girmesi durumunda mikroskobik yakınmalar söz konusu olabilir. Bu durumda ağza giren zararlı mikroorganizmalar özellikle diş etlerinde rahatsızlık oluşmasına neden olabilir.

Sıcak havada serinlemek amacıyla yediğiniz buz vücut ısısını aniden düşüreceği için vücuttan daha fazla miktarda tuz ve mineral atılmasına neden olabilir.


Buz yemek özellikle sıcak havalarda olduğu gibi soğuk havalarda da şiddetli bir şekilde soğuk algınlığı geçirilmesine neden olabilir.

Bademciklerinde hassasiyet olan kişilerde boğaz iltihabına veya yüksek ateşli rahatsızlıklara neden olabilir.

Terli bir şekilde buz yiyen kişilerde özellikle akciğerlerin üşütülmesi söz konusu olabilir.

Buz parçaları sert olması nedeniyle ezerek yenilmesi durumunda diş minesine zarar vererek diş çürüklerine neden olabilir.

Yorumlar