Dudak çatlakları için ne yapmalı bol bol su için!

Mevsimsel veya vücudun su ihtiyacına göre oluşan dudak çatlaklarının önüne geçebilmek için evde pratik bir şekilde yapabileceğiniz bakımları sıraladık!

Dudak çatlakları için ne yapmalı bol bol su için!

Mevsimsel geçişlerde kendini sık sık gösteren özellikle kış aylarında peşimizi adeta bırakmayan dudak çatlaklarına karşı evde pratik bir şekilde bakım yapıp çatlaklara karşı önlem almak için elmaelma.com okurları için bazı önerilerde bulunduk! Özellikle kış aylarında sıklıkla şikayet edilen sürekli çatlayan, kuruyan ve hatta dudak kanamalarına karşı sizi rahatlatacak önerilerimize göz atabilirsiniz.

DUDAK ÇATLAKLARINA KARŞI NE YAPILMALI?

Dudaklarınız çatladıysa altında iki neden arayın; Vücudunuzu uzun süre susuz bırakmanızdan kaynaklı dudak çatlakları, ikincisi ise mevsimden kaynaklı dudak çatlakları. Aşırı rüzgarda veya sert bir hava kalmanıza bağlı olarak yeteri kadar nemli olmayan dudaklarınızın çatlamasına neden olabilir. Bu noktada dudak çatlağınızın nedenini belirleyip bol bol su için veya dudağınızı çatlaklara karşı sık sık bakım yapın.

Mevsimsel geçişlerden kaynaklı veya soğuk havalara bağlı olarak çatlayan dudaklar için yanınızda yaz kış farketmeksizin vazelin veya dudak nemlendiricisi bulundurun.  Ankak maliyeti daha da düşürmek için evden çıkmadan önce dudaklarınıza zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Özellikle soğuk havalarda birç ok kişinin şikayet ettiği dudak çatlaklarında oldukça etkili olan yağlardan biri de kakao yağıdır. Kullanmadığınız bir diş fırçasına kakao yağı damlatarak dudaklarınızı fırçalayın. Bu uygulama dudağınızdaki ölü derilerden arındırarak sağlıklı görünen dudaklara sahip olabilirsiniz.

Dudaklarınız soğuktan kuruduysa ve ve üzerinde ölü hücreler varsa diş fırçanızda dudaklarınızı fırçalayarak ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz.Bu yugulamayı düzenli aralıklarla yaparak kuruyan ve çaylayan dudaklarınızı yeniden canlı tutabilirsiniz.

Dudaklarınızda uzun süreli çatlaklar oluşuyor ve ölü hücrelerden arındırmak istiyorsanız. Düzenli olarak E vitamini veya jojoba yağı sürerek dudak bakımınızı güçlendirebilirsiniz.

Yorumlar