İç kanamanın belirtileri neler felç bırakabiliyor!

İç kanama nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Ciddi komplikasyonlara neden olan iç kanama hakkında tüm merak edilenler!

İç kanamanın belirtileri neler felç bırakabiliyor!

 Belirli bir tramvaya bağlı olarak iç organlarda veya beyinde kanamaya yol açan ve hayati tehlikesi bulunan iç kanamanın neden meydana geldiğini duymuş muydunuz? Bazen herhangi bir nedene bağlı olmadan ortaya çıkan bu rahatsızlık ciddi komplikasyonlara yol açabiliyor. Peki iç kanama neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? İşte bu gibi soruların yanıtlarını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

UZMAN MÜDAHALESİ GEREKTİRMEKTEDİR 

İç kanama denilen şey vücudun iç organlarında meydana gelen bir kanamadır. Gözle görülen bir durum değildir. Bu nedenle durumun teşhis edilmesi biraz zaman almaktadır. İç kanama uzman müdahalesi gerektiren oldukça ciddi bir durumdur. 

İÇ KANAMAYA NEDEN OLAN PEK ÇOK FAKTÖR BULUNMAKTADIR 

İç kanamaya neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Kazalar, ağır darbe alma, düşme sonucu kemik kırılması ve iç organların hasar alması, mide iltihaplanması ya da delinmesi , ani yaşanan anevrizmalar, rahim dışı fetusunda büyüme gibi ciddi durumlar iç kanama neden olabilir.

BİRDEN ÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

İç kanamanın birden çok belirtileri bulunmaktadır. Kan basıncının düşmesine bağlı tansiyonun düşmesi ve  bunun akabinde baş dönmesi ve cildin solgun görünmesi, karın bölgesinde belirsiz ağrılar ve kramplar, mide bulantısı, kusma gibi belirtilerle kendini gösterir.Şok belirtileri ise; kalp ritminde bozukluk, ani terleme ancak vücudun soğuk olması, ve bunun akabinde vücudun şoka girmesi iç kanama sonrası yaşanan ciddi sorulardır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

İç kanama başta da söylediğimiz gibi teşhisi zor bir rahatsızıktır. Bu nedenle uzmanlar tarafından detaylı tetkikler gerektirmektedir. Eğer vücudunuz örneğin bir kaza sonrası ciddi bir tramva aldıysa iç kanama yaşama olasılığı yüksek olduğundan dolayı genellikle yoğun bakım ünitesinde tutulursunuz. Kanama fark edilir edilmez hemen hastaya müdahale edilir. Fakat bu o kadar ciddi bir durumdur ki her saniye hastanın hayatı bakımından önem taşımaktadır. 

TEDAVİ SONRASI FELÇ KALINABİLİR 

İç kanama yalnızca iç organlarda değil beyinde de gerçekleşebilmektedir. Tedavisi oldukça uzun süren bir durumdur.Bazı hastalar tedavi sonrasında felç kalabilir. Ciddi iç kanama geçirmiş olan kişilere sonrasında muhakak fizik tedavi uygulanmaktadır. 

 

Yorumlar