Köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır kısık ateşte pişirin!

Dünyanın neredeyse her yerinde tüketilen en evrensel içeçeklerinden biri olan Türk kahvesini bol köpüklü yapmanın sırrı kısık ateşte pişirmek. İşte yapılışı!

Köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır kısık ateşte pişirin!

Dünyanın her yerinde herkesin ayıla bayıla tüketttiği Türk kahvesini köpüklü yapabilmek tabiki ayrı bir meziyet oluşturuyor. Herkesin bildiği gibi köpüklü Türk kahvesi yapmak öyle her yiğidin harcı değil. Bazı püf noktaları bulunur. Peki nelerdir bunlar? Köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır? İşte sıklıkla merak edilen sorunun yanıtı elmalma.com'da.

TAZE KAHVE KULLANIN 

Türk kahvesinin köpüklü ve lezzetli olması için uyulması gereken ilk kural taze kahve kullanmak. Eğer imkanınız varsa taze çekilmiş kahve kullanın, yoksa paketi yeni açılmış kahve tercih edin. Bayat kahveden asla köpüklü bir kahve elde edemezsiniz. 

SOĞUK SUYLA YAPIN 

Türk kahvesi yaparken dikkt edilmesi gereken 2. önemli nokta ise çeşme suyu kullanmamak olmalıdır. Kireçsiz, klorsuz tatlı su ile kahveden daha iyi sonuç alırsınız.Ve bir de unutulmamalı ki soğuk suyl yapıln kahve her zama daha iyi köpürmektedir. 

1 fincan kahve için cezveye 2 çay kaşığı Türk kahvesi koymalısınız. Kahvenin suyunu da fincanla ölçerek koymanız hata yapmanızı önler. Şeker oranını tercihe göre ayarlayabilirsiniz. sade kahveye hiç şeker atılmazken, az şekerli kahveye yarım, orta şekerli kahveye 1, şekerli kahveye ise 2 küp şeker atılır.

KISIK ATEŞTE PİŞİRİN 

Ve gelelim en öemli noktaya. Kahvenizi mutlak ve mutlaka kısık ateşte pişirin. Zira yüksek ateş kahvenin hemen kabarıp taşmasına neden olur.

KÖPÜKLÜ TÜRK KAHVESİ TARİFİ 

Cezvenin içerisine her fincan kahve için; bir fincan su, 2 çay kaşığı kahve ve şeker koyun. İyice karıştırın, cezveyi kısık ateşe yerleştirin ve yavaşça kaynama derecesine getirin. Kahve ne kadar ağır yani kısık ateşte pişerse o kadar lezzeti artar.Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü fincanlara dağıtın, yeniden kaynatın ve kalanı fincanlara dağıtın. Kahve, servis yapılırken kendine özgü Türk kahvesi fincanında servis edilir. Afiyet olsun!..

 

 

Yorumlar