Oruçluyken susamamak için ne yapmalı bol bol meyve yiyin!

Oruçluyken susamamak için ne yapılmalıdır? Ramazan ayında en çok zorlanılan susuzluk için ne yapabilir? İşte tüm merak edilenler!

Oruçluyken susamamak için ne yapmalı bol bol meyve yiyin!

Yaz mevsiminde vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de hiç kuşkusuz sudur. Ramazan ayında ise uzun süre çekilen susuzluk belkide oruç tutmanın en zor tarafı olabiliyor. Peki oruç tutarken daha az susamak için ne yapılabilir? Oruçlu iken susuzluk çekmemenin bir yöntemi var mı? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtları elmaelma.com'da. 

İFTARDA SUYA YÜKLENMEYİN 

İftar vakti geldiği zaman gün içerisinde yaşadığımız susuzluğu bastırabilmek için hemen suya yükleme yapıyoruz. Ne kadar çok su içersek sanki ertesi gün o kadar az susuzluk çekecekmişiz gibi. Fakat bu düşünce tamamen yanlış bir düşüncedir. Uzmanlar iftardan sahura kadar azar azar su içmenin daha doğru olacağını düşünüyor. 

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT! 

Kahve ve çay tüketimi ekstra bir susuzluğa neden olmaktadır. Anlık olarak susuzlukları giderse de uzun vadede susuzluğa neden olmaktadır. Hatta çay ve kahve tüketiminin fazla olması çok fazla miktarda sıvının vücuttan atılmasına neden olur. 

SAHURDA AĞIR KIZARTMALARDAN UZAK DURUN 

Yapılan yanlışlardan bir diğeride sahurda çok fazla yemek yenilmesidir. Bu da ertesi gün tok kalmak için yapılmaktadır fakat tamamen yanlıştır. Bu yüzden sahur hafif gıdalar tüketmeye özen gösterin. Kızartmalardan ve tuzlu ağır yiyeceklerden uzak durun. 

BOL MİKTARDA MEYVE YEMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

Vücudumuz su ihtiyacını sadece su ile karşılamamaktadır. Meyvelerden ve sebzelerden de belli miktarlarda su almaktayız. Bu yüzden iftar ve sahurda tükettiğiniz yiyeceklerin su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemek olmasına dikkat etmelisiniz. Bol miktarda meyve yemeye özen gösterin. 

Yorumlar