Patates kabuğunun faydaları B6 vitamini açısından zengin!

Patates kabuğunun faydaları neler? Patates kabuğunun faydalarını öğrenince çöpe atmak istemeyeceksiniz!

Patates kabuğunun faydaları B6 vitamini açısından zengin!

Büyük küçük patatesi sevmeyen yoktur aramızda. Patates sağlığa oldukça fayda sağlayan bir besindir. Patates kabuğunun da en az patates kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Patates kabuğunun insan sağlığına olan faydalarını öğrendiğiniz zaman bir daha asla çöpe atmak istemeyeceksiniz. Peki patatesin faydaları neler? İşte tüm merak edilenlerin cevabına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. 

BOL MİKTARDA C VİTAMİNİ BULUNDURMAKTADIR 

Patatesin kabuğunda bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. İri bir patatesin kabuğunda 29 mg C vitamini bulunduğunu biliyor muydunuz? Patates kabuğu çok güçlü bir antioksidandır bu nedenle yaraların çabuk iyileşmesine de yardımcı olmaktadır. 

GÜÇLÜ BİR LİF KAYNAĞIDIR 

Bir patateste bir gün için hedeflenenin dörtte biri kadar olan 7 gram diyet lif vardır. Bu da sizin gün içerisinde uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Kalp krizi riskini ve kolestrolü düşürmektedir. Aynı zamanda şeker hastalığına yakalanma ihtimalini de önlemektedir. 

 B6 BVİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİNDİR 

B6 vitamini, kardiyovasküler, sindirim, bağışıklık kas ve sinir sistemleri için önemlidir.  Aynı zamanda beyin hormonları içinde oldukça faydalıdır.

POTASYUM KAYNAĞIDIR 

Kabuğu ile birlikte pişirilmiş iri bir patates yaklaşık 1,600 miligram potasyum içerir. Bu potasyumla ünlü muzdan neredeyse 4 kat fazla bir orandır. 

 

 

Yorumlar