Panik atağın belirtileri nefes darlığı ya da boğulma hissi varsa...

Panik atak nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi var mıdır? Panik atak hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Panik atağın belirtileri nefes darlığı ya da boğulma hissi varsa...

Beyindeki hücrelerin anormal çalışmasından kaynaklanan panik atağın belirtilerinin neler olduğunu biliyor muydunuz? Birden ve beklenmedik bir şekilde başlayan kalabalık yerlerde ortaya çıkan ve şiddetlenen bu rahatsızlık genellikle kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler genellikle kendilerine bir şey olacağı korkusu nedeniyle günlerini hastanede geçirebilmektedir. Elmaelma.com olarak panik atak hakkında tüm bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Panik atak nedir? Belirtileri nelerdir? Endişe, korku gibi sıkıntı duygularını içinde bulunduran, nöbetler şeklinde ortaya çıkan panik atağı nasıl tedavi edilir? Merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını içeriğimizden bulabilirsiniz. 

Panik atak, genellikle beklenmedik bir şekilde başlayan ve yineleyici, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Panik atak sırasında yaşanan nöbetler genelde 10-30 dakika arasında kendiliğinden geçebiliyor. Tek başına atak panik atak olarak değerlendirilirken tekrarlayan panik ataklarla ve ataklar arası dönemlerde tekrar olacağı şeklinde beklenti kaygıları ile giden tabloya panik bozukluk tanısı konmaktadır. Hastalıkta ilk belirtiler birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme, bulantı ya da karın ağrısı, baş dönmesi, düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma olarak sıralanmaktadır. Birey, o anlarda “kalp krizi” geçirdiğini ya da felç geçirmekte olduğunu zannedip “ölüm korkusu” ya da çıldırıp “delireceği korkusu” yaşamaktadır.

HASTALIK HASTASI OLMA EVRESİ 

Bu evrelerde bireye acil servislerde fiziksel hastalık bulunmadığından dolayı sakinleştirici yapılıp, evine gönderilmektedir. Bir süreliğine rahatlayan kişi, bir süre sonra yeni bir atak geçirmektedir. Her atakta hastaneye giden hasta, bir süre sonra kalbinde ya da beyninde olumsuz bir hastalık olduğuna inanmaktadır. Ancak bireyde, doktorların yaptıkları incelemelerde bedensel bir hastalık saptanmamaktadır.

 KALP KRİZİ GEÇİRMEKTEN KORKMAYA BAŞLIYOR 

Ataklar devam ettikçe bireyler gergin, huzursuz ve endişeli bir biçimde yeni bir atak geçirmeyi beklemektedir. Bu atakların çoğu zaman belirsiz zaman ve yerlerde gelmesi korkuyu artırmaktadır. Ataklar sıklaştıkça, kalp krizi geçirip ölme, kontrolünü kaybedip çıldırma korkuları pekişmektedir. Bireyler daha sonrasında evde kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçirmekten ya da kontrolünü kaybederek çıldırıp intihar etmekten şiddetle korkmakta ve bu düşüncelerden dolayı yoğun bir üzüntü duymaktadırlar.

BÜTÜN GÜNLERİNİ HASTANEDE GEÇİREREK KENDİLERİNİ GÜVENDE HİSSEDERLER 

Kişiler bir süre sonra ataklara sebep olacağını düşündükleri yiyecek ve içecekleri tüketmez olurlar ve ataklarını bastırmak için alkol, madde ya da ilaç kullanmaktadırlar. Hasta bireylerden bazıları çevrelerine zarar vereceği korkusuyla kendilerini kısıtlama yoluna gitmektedirler. Bu kişiler, gerektiğinde acil yardımı çabuk almak için bütün günlerini hastanede ya da bahçesinde geçirerek bu ortamlarda kendilerini güvende hissetmektedirler.

EN AZ 4 BELİRTİ VARSA DİKKAR! PANİK ATAK HASTASI OLABİLİRSİNİZ! 

Göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, kalbin kuvvetli ya da hızlı vurması,
Terleme, uyuşma ya da karıncalanma,
Nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, soluğun kesilmesi,
Baş dönmesi, sersemlik, bayılacak gibi olma,
Üşüme, ürperme ya da ateş basması, çıldırma korkusu,
Bulantı, karın ağrısı, titreme ya da sarsılma, ölüm korkusu ve
Kendini, çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme.

BEYİNDEKİ HÜCRELERİN ANORMAL ÇALIŞMASINDAN KAYNAKLANIR 

Toplumda yüzde 3-4 oranında görülen panik bozukluk genellikle 20-35 yaş arasında başlamaktadır. Panik atakların sık yaşanmasıyla oluşan panik bozukluk, beynimizdeki sinir hücrelerinden salgılanan bazı kimyasalların (serotonin, noradrenalin gibi) anormal çalışmasından oluşmaktadır. Hastalarda bir süre sonra panik atağın geleceğini sandıkları yerlere gidememe gibi sorunlar yani agorafobi de oluşmaktadır.

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Panik bozuklukta iki tür tedavi (ilaç tedavisi ve psikoterapi) birlikte uygulanmaktadır. Bu tedavilerden ilaç tedavisi; kişide beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan biyokimyasal aktiviteyi düzenleyen ilaçlarla en az bir-iki yıl sürdürülmektedir. Bunun yanında hastalara panik atak belirtilerinden korkmamaları için düşünce değişikliğine gitmelerinin (bilişsel yeniden yapılandırma gibi) sağlandığı ve nefes ve kas egzersizlerini de içeren bilişsel davranışçı psikoterapiler uygulanmaktadır.

Yorumlar