Sabah kahvaltısında meyve yenir mi kararında tüketilmeli!

Kahvaltı da meyve yenir mi? Uzmanlar, günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu söylüyor. Peki kahvaltı da meyve yemek sağlıklı mı? İşte bilinmesi gerekenler!

Sabah kahvaltısında meyve yenir mi kararında tüketilmeli!

Toplum olarak kahvaltıya gereken önemi göstermediğimiz aşikardır. Kimimiz acelesi olduğundan dolayı kimimizde en çabuk atlatılan öğün olduğundan dolayı kahvaltıya pek fazla gereken önemi vermiyoruz. Fakat uzmanlar, günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu söylüyor. Peki sabahları kahvaltı yapmak yerine meyve yesek oluyor mu? Ya da kahvaltı da meyve yenir mi?Uzmanlar kahvaltı da meyvenin yenilebileceğini fakat dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıyor! İşte kahvaltıda meyve yenilmesi hakkında tüm merak edilenler! 

SAĞLIKSIZ ŞEYLERİN YENMESİ AÇLIK HİSSİNİ ARTTIRIYOR 

Kahvaltıda gerekli besin maddelerini doğru bir kombinasyonla almak kişinin enerjik hissetmesine ve öğle yemeğine kadar tokluk hissinin devam etmesine yardımcı olur. Kahvaltıda sağlıksız şeylerin yenilmesi ise bir iki saat sonra yine acıkmaya ve tekrar yemeye sebep olacaktır. Bu da gün boyunca alınan kaloriyi artırır.

KAHVALTIDA MEYVE YEMEK HIZLA ACIKMANIZI ENGELLER 

Sağlıklı bir kahvaltıda meyve ve sebzeler, az yağlı proteinler, az yağlı süt ürünleri ve tam tahıllı besinler bulunmalıdır. Dolayısıyla kahvaltıda meyve yemek sağlıklı olabilir. Bu lif, kompleks karbonhidrat, protein ve az miktarda yağ kombinasyonu hem iyi sağlık için gerekli olan besin maddelerini sağlar, hem de hızla acıkmanızı engeller. Sağlıklı bir kahvaltı aynı zamanda konsantre olmanızı kolaylaştırır ve bir iki saat sonra uykunuz gelmez.

MEYVELERDEKİ MİNERAL VE VİTAMİNLER VÜCUDUN DÜZGÜN İŞLEV GÖRMESİNİ SAĞLAR

Meyvelerde, C vitamini ve potasyum gibi önemli mineral ve vitaminler mevcuttur. Mineral ve vitaminler vücudun düzgün işlev göstermesine yardımcı olurken, bazı hastalıklara ve sağlık problemlerine karşı korurlar. Kahvaltıda meyve yemek, günün sonrasında meyve yemeyi sevmeyenlerin bu maddeleri almasını sağlar. Örneğin muz iyi bir potasyum kaynağıdır ve potasyum da kas sağlığını destekler. Günde önerilen sebze ve meyve miktarı 5 porsiyondur ve kahvaltıda meyve yemek bu hedefe ulaşmayı kolaylaştırır.

SADECE MEYVE YEMEK BİR ANDA ŞEKERİNİZİN YÜKSELMESİNE NEDEN OLUR

Birçok meyve lif açısından zengindir ve lif sindirim sürecini yavaşlattığından daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu şekilde lif tükettiğinizde kilo kontrolü de kolaylaşır.Kahvaltıda sadece meyve yemek ve diğer bileşenleri almamak, uzun süre tok kalmanıza yardımcı olmaz. Meyvelerde bulunmayan protein ve yağlara da ihtiyaç duyarsınız. Bazı meyvelerde şeker oranı yüksek olduğundan, sadece meyve yemek bir an için şekerinizin yükselip sonra çakılmasına sebep olabilir. Bu da bir iki saat sonra enerjinizin düşmesi ve uykunuzun gelmesi anlamına gelir.

KARARINDA TÜKETMEK ÖNEMLİDİR 

Meyveleri yulaf ezmesi veya tam tahıllı gevreklerin yanında tüketebilir, smoothie haline getirerek içebilir, tam tahıllı lavaş ile dürüm yapabilirsiniz. Meyvelerin çoğu şeker içeriğinden dolayı düşük kalorili olmadığından, kilo vermeyi hedefleyenler için kararında tüketmek önemlidir.

Yorumlar