Selülite neden olan besinler bu gıdalara dikkat!

Selülite neden olan besinler nelerdir? Selülit nasıl geçer? Neredeyse tüm kadınların kabusu olan selülit hakkında tüm merak edilenlerin cevabı haberimizde!

Selülite neden olan besinler bu gıdalara dikkat!

Selülit, neredeyse tüm kadınların kabusu haline gelen bir durumdur. Kilo alıp vermeye bağlı olmayan bu durum oldukça zayıf olan kişilerde de görülmektedir. Kötü bir görünüme sebebiyet veren selülite neden olan gıdaları duyunca onları tüketirken bir kere daha düşünmek zorunda kalacaksınız. Peki selülit neden oluşur? Hangi yiyecekler selülite neden oluyor? İşte tüm merak edilenler! 

KİLO ALIP VERME SELÜLİTE YOL AÇMAZ 

Selülit genel olarak bacak, karın,kol ve kalçalarda ortaya çıkan deri altında biriken yağların oluşturduğu görüntüye denmektedir. Bu yağlar gözle görünür bir şekilde ortaya çıkmaktadır ve kadınların en büyük problemlerinden birini oluşturmaktadır. Bazı söylentilere göre kilo alıp vermek selülite yol açıyor düşüncesi de tamamiyle yanlıştır. Kilo alıp verme daha çok çatlak oluşumuna neden olmaktadır. 

BAZI YİYECEKLER SELÜLİTİ ARTTIRIYOR 

Selülit ne yazık ki yaş ilerledikçe artan bir durumdur. Fakat bu artışı tetikleyen bazı nedenler de bulunmuyor değil. Örneğin severek tükettiğimiz bazı besinler r selülitin ortaya çıkmasına hatta çoğalmasına neden olabiliyor. Bu yiyeceklerin neler olduğuna gelin beraber bakalım. 

ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAK DURUN 

Şekerli gıdaların hemen hemen hepsi selülit oluşumuna zemin hazırlayan yiyecekler arasında yerini almıştır. İşlenmiş şeker, vücudun yağ depolamasına olanak sağlıyor. Bu nedenle mümkün olabildiğince şekerden uzak durmalı, bunun yerine kahve, şerbetsiz tatlı, doğal şeker yani meyveler tüketmelisiniz. 

KIZARTMALAR

Selilite neden olan bir diğer zararlı besin ise kızartmadır. Belki de Türk mutfağının en çok sevilen besinlerinden biri olan kızartma selülte neden olan yiyeceklerden biri. Kızartma yerine  haşlama, ızgara veya buharda pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.

AŞIRI TUZLU GIDALAR

 Tuz bütün hastalıkların tetikleyicisidir. Sadece selülit oluşumuna değil, Hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları, bazı kanser türleri, felç, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi ciddi hastalıklara da neden olan tuzu hayatınızdan çıkarmayı denemelisiniz. Kan dolaşımını oldukça olumsuz etkileyen tuzdan uzak durun. 

KATI YAĞLARI KULLANMAYIN 

 Vücudunuzda selülit olmasını istemiyorsanız katı yağlardan uzak durmalısınız. Bunun yerine tercih ettiğiniz yağ mutlaka zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, sağlıklı yağlar, doymamış yağlar olmalıdır. 

Yorumlar