Yılbaşı günü beslenmede neler dikkat edilmesi gecenin sonunda çorba için!

Yılbaşı gününde özenle hazırlanmış sofrada bin bir çeşit yiyecekler karşısında mide sağlığını korumak ve aşırıya kaçmamak için bu önerilere kulak verin!

Yılbaşı günü beslenmede neler dikkat edilmesi gecenin sonunda çorba için!

Yılbaşına geri sayım başladı. Malum her yıl olduğu gibi bu yılda kendimize verdiğimiz ve icrata geçireceğimiz yeni sözler verdik! Ancak yılın son gününde ilk olarak ertesi günün sabahını da düşünerek ve yılın ilk gününe sağlık sorunlarına mahal vermemeye ne dersiniz? Bizde öyle tahmin etmiştik. Dr. Fevzi ÖZGÖNÜL yeni yıl için elmaelma.com okurları için bazı önerilerde bulundu! Yılın ilk gününde dinç ve enerjik uyanmak için bu önerilere kulak verin.

Yeni yılın ilk sabahı  dinlenmiş, dinç ve canlı kalkın. Tüm yıl öyle dinç yaşamak istiyorsanız yılbaşı akşamından itibaren de beden aklınızı kullanmaya devam edin.

Dr. Fevzi Özgönül, yılbaşı gecesi yemeği hakkında şu bilgileri verdi.
“Bir söz vardır alışverişe aç giderseniz, lüzumsuz birçok şey alırsınız aynı şekilde yılbaşı akşamı da yemeğe aç oturursanız çok fazla yiyip akşam uyuyamazsınız ve sabah çok yorgun kalkarsınız. Bu yüzden yılbaşı akşamı eğer yemeğe gidecekseniz önce hafif bir kahvaltılık yapmak uygundur. Akşamüzeri içtiğimiz çay ve kahve yanında yılın son atıştırmalığı olarak arzu ettiğiniz her türünü yiyebilirsiniz.'' diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

Meyve canınız çekiyorsa akşam tercih etmek yerine yanında yoğurt ile öğünde yemenizde yarar var. Meyveyi akşam tercih ederseniz gece rahat uyuyamazsınız.” dedi.

ERTESİ GÜNÜNÜ DE DÜŞÜNÜN!

Akşam yemeğinde yılbaşı ritüellerinden ödün vermeyin fakat aceleniz de olmasın. Ertesi gün baş ağrısız ve dinlenmiş olarak kalkmak istiyorsanız acele yemeyin. Akşam zeytinyağlı yemekleri, etli yemekleri, hindiyi, iç pilavı, yoğurtlu mezeleri, çerezi serbestçe, çok aşırıya kaçmadan yemenizde bir sakınca yok. Çerez seçiminde mideyi rahatlatan beyaz leblebiden arada tüketmek aşırı yemek isteğini de frenleyecektir.

Geceyi mümkünse bir çorba ile sonlandırmak hem bütün gece yediğimiz yemeklerin daha kolay sindirilmesini hem de daha rahat uyumamızı sağlayacaktır. Çorba olarak işkembe, mercimek veya domates çorbası terciler arasında olabilir.

Yorumlar