Ayakkabı bakımı nasıl yapılır ömrü nasıl uzatılır bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Ucuza veya pahalı farketmeksizin satın aldığınız ayakkabıların ömrünü uzatmanın yolu doğru bakımdan geçiyor! Ayakkabınızın ömrünü bu bakımları yaparak uzatın!

Ayakkabı bakımı nasıl yapılır ömrü nasıl uzatılır bakım yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler?

Aykkabılarınızı uzun ömürlü kullanmayı kim istemez ki? Sıklıklar sorulan sorular arasında olan doğru ayakkabı bakımı nasıl yapılır? Bugün elmaelma.com okurları için ayakkabılarınıza evde yapabileceğiniz temel bakımlarla her zaman ilk aldığınız gibi kullanabilirsiniz. Pratik ve basit yöntemlerle ayakkabılarınızın ömürünü uzatmak için sizin için derlediğimiz bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

AYAKKABININ ÖMRÜNÜ UZATMAK BU YÖNTEMLERDEN GEÇİYOR!

-Öncelikli olarak hergün aynı ayakkabıyı giymemeye özen gösterin çünkü her ne kadar ayakkabınıza bakım yapsanız bile sürekli olarak sadece aynı ayakkabıya yüklendiğiniz için ayakkabınızın yıpranmasına neden olacaktır. Bu yüzden ayakkabınızı giydikten sonra 24 saat kadar ayakkabınızı dinlendirmeniz gerekmektedir. 

-Mevsimlik (kışlık-yazlık) ayakkabılarınızı tahta kalıplara koyarak saklamaya çalışın. Bu yöntemle ayakkabılarınızda çatlak oluşumunu ve nem almasını engellemiş olacaksınız.

- Islanan ayakkabılarınızı hemen ısıtıcının yanına koyarak kurutmaya çalışmayın. Bu yöntem ayakkabınızın kalitesini bozar. Doğru olan kuruma yöntemi ise oda sıcaklığında kendi kendine kuruması olacaktır.

- Süet ve bez ayakkabılarınız için su geçirmez spreyleri kullanarak giyebilirisiniz. 

- Ayakkabılarınızı kalitesinin ne olduğundan emin olmadığınız boyaları kullanmak yerine bildiğiniz markaları kullanın ve aynı zamanda badem yağı ile ayakkabılarınızı cilalayabilirsiniz.

AYAKKABI BAKIMI NASIL YAPILIR?

Aseton ile ayakkabı bakimi; Birkaç damla asetonu bir parça pamuk yardımı ile lekeli bölgeler üzerine sürün. Bebek pudrası ve vazelin kullanarak ayakkabımızı cilalıyoruz. Bu şekilde ayakkabın ömrü oldukça uzayacaktır.

Silgi ile ayakkabı bakimi; Sentetik kumaşlı ayakkabıları renk bırakmayacak bir silgi ile silebilirsiniz.
Süet ayakkabıları ise fazla yıpratmadan (zedelemeden) fırçalayın. Tozlardan temizlenmiş süet ayakkabınızı silgi yardımı ile lekeli olan kısımlarını silin.

Vazelin ile ayakkabı bakimi; Rugan ayakkabıları hafif ve nazik şekilde vazelin sürerek temiz bez ile silin. Bu işlem sonunda ayakkabılarınız eskisi gibi parlayıp yeni görümüne gelecektir.

Yorumlar