Bayatlayan ekmeği değerlendirme yolları artık kızartmadan yemeyeceksiniz!

Bayatlayan ekmeği nasıl değerlendirmeliyiz? İşte siz elmaelma.com okuyucularımız için derlediğimiz bu haber sayesinde ekmeği israf etmekten kurtulacaksınız!

Bayatlayan ekmeği değerlendirme yolları artık kızartmadan yemeyeceksiniz!

Birçoğumuzun ortak sorunudur eve alınan fazla ekmek. Ev halkına günlük 1-2 ekmek yetebilecekken eve her gün üç dört ekmek alıp gelmek uzun vadede israfa yol açmakta, artan ekmekler çöpe gitmektedir. Elmaelma.com olarak bu yazımızda sizler için bayat ekmeği nasıl değerlendirebileceğinizi derledik. Bayatlayan ekmekleri çöpe atmak yerine bu alanlarda değerlendirebildiğinizi ve bir o kadar da lezzetli tarifler ortaya çıkarabildiğinizi görünce inanamayacaksınız!

TEREYAĞ EKMEĞİN SICAKLIĞINA DAYANAMAYACAK

Her gün kahvaltıda taze ekmek yemek olmazsa olmazınızsa siz daha önce kızarmış ekmek yememişsinizdir! Ekmeği tavada rengi kızarana kadar yaklaşık beş dakika çevire çevire ısıttıktan sonra alın ve üzerine tereyağ bal sürüp yiyin. İdda ediyoruz bi kere alıştıktan sonra ekmeği hep kızartarak yemek isteyeceksiniz!

EKMEKTEN PİZZA YAPIN

Bayatlayan ekmekleri fırın tepsisine dizip üzerine dilediğiniz malzemeleri doğrayıp koyarak ardından ekmeğe sürdüğünüz soslarla fırına verin ve üzeri kızarıncaya kadar pişirin! İşte sizlere bayat ekmekten pizza yapımı!

TAM DA ÇAYIN YANINDA YEMELİK

Bayatlayan ekmekleri dilimleyin ve bir kapta çırptığınız yumurtaya ekmeği önce bulayın sonra kızgın yağın içine atın. Enfes yumurtalı ekmekleriniz yemeğe hazır!

KENDİ UNUNUZU KENDİNİZ YAPIN 

Balkonunuz güneş alıyorsa sereceğiniz bir bez üzerine bayatlayan ekmekleri ufalayıp koyun ve güneşte ekmeklerin tamanen kurumasını sağlayın. Daha sonra kuruyan ekmekleri ufalayıp boş bir kaba koyup buzlukta saklayın. İşte sizler için bayat ekmekten galete unu yapımı!

AÇLIĞA DAYANAMAM DİYORSANIZ

Aniden açlık kriziniz geldiğinde yapacak hiçbir şey yoksa ekmekleri dilimleyin ve üzerine biraz peynir koyup salça sürün. Mükemmel kokusu hem evinizi saracak hem de bu kolayca yaptığınız mini pizzalara bir türlü doyamayacaksınız!

İYİ KÖFTENİN OLMAZSA OLMAZI

Daha önceki maddelerde belirttiğimiz ekmek kurutma işlenmini uyguladıktan sonra tek kullanımlığa yetecek şekilde buzdolabı poşetlerine koyup saklarsanız canınız köfte yapmak istediğine her seferinde ekmek ufalamak zorunda kalmayacak, çıtır çıtır enfes köftelere ulaşacaksınız!

GECE KAÇAMAKLARINA EN ÇOK O YAKIŞIR

Canınız peynirlisinden mi sucuklusundan mı çekiyor karar vermek size kalmış. Üzerine birazcık tereyağı sürerek yaptığınız tostlar gece kaçamaklarınızın vazgeçilmezi olmaya aday! 

Yorumlar