Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir işte sizlere 4 farklı yöntem

Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir? Ayakkabıyı yıpranmadan temizlemek için neler yapılabilir? İşte size 4 farklı yöntem.

Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir işte sizlere 4 farklı yöntem

Özellikle yaz günlerinde beyaz ayakkabıyı giymeye hepimiz bayılıyoruz. Ne kadar dikkat edersek edelim beyaz ayakkabılarımızı kirletmekten kurtulamıyoruz. Ancak beyaz ayakkabılarımız kirlendi diye vazgeçecek değiliz. Beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü kadar temiz ve kaliteli durmasını istiyorsanız bu yöntemleri deneyin. Peki beyaz ayakkabı temizlemenin en etkili yolları nelerdir? İşte beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü haline dönüştürecek yöntemler...

KARBONAT VE SU KARIŞIMINI HAZIRLAYIN

İlk olarak spor ayakkabınızın bağcıklarını çıkarın ve çamaşır makinesinde yıkayın. İsterseniz sabun yardımıyla bağcıklarınızı elinizle de yıkayabilirsiniz. Ardından sabun, karbonat ve su karışımını bir kapta hazırlayın. Bulaşık sabunu en etkili çözümü almanızı sağlayacaktır. Ardından ayakkanınızın iç ve dış kısmını bir diş fırçası yardımıyla iyice ovun. Ardından ayakkabınızı iyice durulayınız. Fazla ıslaklığı bir havlu yardımıyla alabilirsiniz. Ardında tamamen kuruması için ayakabınızı güneş gören bir yerde bekletiniz.

AYAKKABILARIN TABAN KISMINA BEYAZ SİRKE

Beyaz sirke, temizlik için geleneksel fakat etkili bir malzemedir. Özellikle ayakkabıların tabana yakın olan lastik kısımlarını birkaç damla sirke yardımıyla temizleyebilirsiniz.

SIVI ŞAMPUAN VE ESKİ DİŞ FIRÇASI

Spor ayakkabı temizliğinde en pratik ve işe yarar yöntem sabun ve eski bir diş fırçasıdır. Ayakkabınızda bir yağ lekesi var ise ve bunu çıkartmak istiyorsanız önce temiz bir kıyafet parçası ya da eski bir diş fırçası bulun. Elinizdeki en yumuşak şampuandan biraz dökün sonra sıcak su yardımıyla iyice lekeyi ovun. Çıktığını göreceksiniz.

ASETON DA OLDUKÇA ETKİLİ

Ayakkabınızın lastik kısmındaki kiri, aseton yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz. Bunun için sünger ve diş fırçasını kullanabilrisiniz. Aseton ile beyaz ayakkabılarınız yeni alınmışcasına parlayacak.

Yorumlar