Evde pratik bir şekilde güneş kremi nasıl yapılır işte tavsiye önerileri!

Her mevsimde cildimize uygulamamız gereken ve cildimizi UV ışınlarından korumamıza yardımcı olan güneş kremlerini evde yapmanın sırrınız sizinle paylaştık!

Evde pratik bir şekilde güneş kremi nasıl yapılır işte tavsiye önerileri!

Bilinenin aksine aslıkda her mevsimde cildimize evden çıkmadan çnce uygulamamız gereken güneş kremi kullanımlarına en çok da yaz aylarında dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu yüzden cildinize uyguladığınız güneş kremlerinin önemlilik derecesi oldukça önemlidir. Elmaelma.com olarak piyasada aynı zamanda oldukça çok pahalı olan bu kremleri satın almadan da evde yapmanın püf noktalarını sizin için hazırladık! Sizde kendi güneş kreminizi kendiniz yapabilirsiniz! 

MALZEMELER

1 çorba kaşığı zeytinyağı

-1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı

-1 çorba kaşığı havuç yağı

-1 çorba kaşığı kakao yağı 

-1 çorba kaşığı shea yağı 

-1 çorba kaşığı susam yağı

-10 damla okaliptüs yağı

-1/4 bardak balmumu

-1 yaprak aloe vera bitkisi

-pirinç nişastası (her 1 tatlı kaşığı 6 spf koruma sağlar)

-koku vermesi için isteğe bağlı olarak sevdiğiniz esanslardan  1,5 tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz.

Hazırlama aşaması; Aloe vera bitkisinin yaprağını bıçakla dilimleyin ve içindeki sıvıyı bir kaşık yardımıyla cam bir kaseye sıyırın. Pirinç nişastası ve esans dışındaki tüm malzemeleri, aloe verayı koyduğunuz cam kaseye ekleyin ve karıştırarak benmari usulü ile eritin 

Tüm malzemeler karıştığında, arzu ettiğiniz koruma faktörünü sağlayacak miktarda pirinç nişastasını karışıma ekleyin. Pirinç nişastasının homojen bir şekilde dağılmasını sağlamak için karışımı ocakta karıştırarak benmari usulü ısıtmaya devam edin ya da küçük bir mikser yardımı ile kıvam alıncaya kadar karıştırın.

Tüm malzemeler karıştığında ve kıvam aldığında katılaşmadan ocaktan alın. Soğumadan önce güneş koruyucunuza hoş koku vermesi için 1,5 tatlı kaşığı kadar esans ekleyin ve karıştırın. (Arzu ettiğiniz koku yoğunluğuna göre esans ölçüsünü kendiniz de ayarlayabilirsiniz.) Birkaç dakika dinlendirin.

Dinlendirdiğiniz karışımı temiz ve kuru bir cam kavanoza alın ve ağzını sıkıca kapatın. Karışımınız artık doğal bir güneş koruyucu krem haline geldi. En az 24 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Hazırlamış olduğunuz doğal güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan en az 30 dk önce cildinize uygulayabilirsiniz.

 

Yorumlar