Sararan lavabolar nasıl temizlenir limon kabuklarını...

Sararan lavabolar nasıl temizlenir? Zaman içerisinde sararan lavabolarınızı evde temizlemenin yolları! Bu yöntemle lavabolarınız pırıl pırıl olacak.

Sararan lavabolar nasıl temizlenir limon kabuklarını...
-A A+

Mutfakta en çok kullanılan, haliyle en çok kirlenen alanlardan biridir lavabolar. Zaman içerisinde kararır ve sararır. Lavaboların sararması,sadece görüntü kirliliğine neden olmamakta aynı zaman da sağlığı tehtit etmektedir.Peki sararan lavabolar nasıl temizlenir? Sararan lavabolarınızı evde uygulayacağınız malzemelerle temizleyebilirsiniz. İşte bu yöntemle sararan lavabolarınız pırıl pırıl olacak. 

PASLANMAZ ÇELİK LAVABO VE EVYE TEMİZLİĞİ

Birçok evin mutfağında, paslanmaz çelikten yapılmış lavabolar bulunmaktadır. Zaman içerisinde su lekeleri bu lavaboların kötü görünmesine sebep olmaktadır. Daha da önemlisi bu görüntü sağlığı tehdit etmektedir.İşte bu görüntüden kurtulmak için yine mutfağımızdaki malzemelere başvurmamız gerekiyor. Kararan ve sararan çelik lavaboları temizleme tarifi: 

Malzemeler:

1,5-2 litre kaynatılmış su
Yarım su bardağı karbonat
1 su bardağı sirke (elma ve üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi beyaz sirke de kullanabilirsiniz)
1 limonun suyu

UYGULANIŞI:

Öncelikle suyu su ısıtıcında kaynatıp 1-2 dakika bekletin. Ardından bir elinize temizlik fırçasını bir elinize suyun bulunduğu kabı alın ve bir yandan su dökerken bir yandan da fırçalayarak lavabonun üzerindeki temel kalıntılardan kurtulun. Bu işlemi tamamladığınızda elbette tüm lekeler çıkmayacak ancak lekelerin büyük bir bölümü çıkmış, diğer kısmı ise sıcak suyun etkisiyle yumuşamış olacak.

Ardından sirke, karbonat ve limon suyunu aynı kapta karıştırın. Koyu kıvamlı olacak bu karışımı da yine lavaboya temiz bir fırça yardımıyla, hafif hafif ovarak yaydırın. Bu aşamada karbonat evyenizi çizebileceğinden ovarken asla sert hareketler yapmayın. Karışımı tüm lekeli bölgelere yaydıktan sonra tamamen kurumasına izin vermeyecek şekilde 5-10 dakika bekletin. Ardından musluktan akıtacağınız suyla tüm lavabo ve evyeyi durulayın. İşte bu kadar!

MERMER VE GRANİT LAVABO TEMİZLİĞİ: 

Mermer ve granit lavabolarda, kararmalardan çok sararmalar meydana gelmektedir. Sararan bölgeleri temizlemek için daha dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü mermer ve granit, asidik malzemelere karşı hassastır. Bu yüzden bu maddelerle temizlendğinde yüzeyinde çukurlar bırakabilir. İşte sararan mermer ve granit lavabolarınızı temizleme tarifi: 

Malzemeler:

1 adet limonun suyu ya da yarım çay bardağı beyaz sirke (Leke çok zorluysa)
Temiz su (Sıcak olarak kullanabilirsiniz, kireçli olmamasına özen göstermelisiniz)

Uygulanışı:

Eğer lavabonuzda oluşan lekeler zorlu lekelerse ve bir türlü çıkmak bilmiyorsa işe suyunuzu ısıtarak başlayın. Kaynatıp bir kenarda yaklaşık 5-10 dakika beklettiğiniz sıcak suyun içine yarım çay bardağı beyaz sirkeyi ilave edin. Karışımın etkisini artırmak için bu aşamada karışıma 1 limonun suyunu da ekleyebilirsiniz. Ardından bu karışımı temiz bir sprey şişenin içine aktarın ve lavabolarınızdaki tüm lekeli bölgelere bu karışımı bol bol püskürtün. Bu şekilde en az 10 dakika bekletin. Lekelerin renginin açıldığını görünce güzelce durulayın.Eğer lekelerin hala biraz olduğunu düşünüyorsanız yine sprey şişedeki karışımı bolca püskürtün ve bu kez, az önce suyunu kullandığınız limonun kabuklarıyla lekeli alanları ovalayın. Tüm lekelerin çıktığını göreceksiniz.