Açelya çiçeğine nasıl bakılır en çok rağbet gören çiçeklerdendir!

Açelya çiçeği evde nasıl bakılır? Cıvıl cıvıl renkleriyle insanın içini açan açelya çiçeğinin bakımının pük noktalarını bilmeyenler için araştırdık.

Açelya çiçeğine nasıl bakılır en çok rağbet gören çiçeklerdendir!

Cıvıl cıvıl renkleri sayesinde en fazla rağbet gören çiçekler arasında yer alan açelya çiçeğinin nasıl bakıldığını biliyor muydunuz? Kışın yapraklarını dökmeyen, insanın ruhunu dinlendiren bu çiçeğin bakımının püf noktalarını bilmeyenler için hazırladık. Peki açelya çiçeği evde nasıl bakılır? İşte tüm püf noktalarıyla açelya bakımı! 

KAPALI BİR ODADA 1 AY BOYUNCA KALABİLİR 

Açelya çiçeği oldukça yoğun ilgi isteyen bir çiçektir. Bu çiçeği kapalı salon çiçeği olarak düşünmemek gerekiyor. Açelya çiçek açtığı taktirde kapalı bir odada bir ay süre boyunca bile kalabilir. 

MUSLUKTAN SU VERMEYİN 

Açelya çiçeğini yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin bu çiçeği kış ayında yetiştiriyorsanız musluktan su vermemeye dikkat etmelisiniz. Suyun oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. 

SUYU KÖKLERİNE DOĞRU BOŞALTIN 

Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise çiçekleri açtığı zaman yukarıdan suyu boşaltmak yerine köklerine doğru suyu vermeniz daha etkili olacaktır. 

GENİŞ VE DERİN OLMAYAN BİR SAKSIYA EKLEYİN 

Açelya çiçeğini dikine değil, yatay olarak köklenme olduğu zaman için geniş ve derin olmayan bir saksıya ekiniz.

ILIK BİR ORTAMDA BULUNDURUN 

Açelya çiçeği aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamları sevmeyen bir çiçektir. Bu nedenle bulundurduğunuz ortamın ılık olmasına özen gösterin. 

 

Yorumlar