Bezelye sütü nasıl yapılır kalsiyum bakımından çok zengin!

Bezelye sütü nasıl yapılır? D vitamini kalsiyum bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan bezelye sütünü evde yapmaya ne dersiniz? İşte tarifi...

Bezelye sütü nasıl yapılır kalsiyum bakımından çok zengin!
-A A+

Diğer sütlere kıyasla bezelye sütü protein bakımından çok daha zengin olmasıyla bilinmektedir. Özellikle kalsiyum D vitamini, demir gibi vitaminlere sahip olmasıyla önemli besinlerden biridir. Elmaelma.com okurları için evde bezelye sütü yapmanın püf noktalarını hazırladık! Sizin için hazırladığımız bu tarifle sizde evde kendi bezelye sütünüzü yaparak bir çok farklı lezzetin içerisine dahil edebilirsiniz.

Malzemeler; 1.5 bardak bezelye, 4 bardak su, 2-4 çay kaşığı vanilya, 10 çay kaşığı ayçiçeği yağı yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması;  Bezelyeler iyice yumuşadıktan sonra blender gibi bir karıştırıcının içine aktarın. 3.5 bardak su, vanilya özü ve yağı ekleyin. Süte biraz tatlılık vermek isterseniz, çekirdeklerini çıkardığınız 3 adet hurmayı da karıştırıcıya ekleyin. Ancak hurma sütünüzün kalorisini artıracaktır, bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Malzemeler pürüzsüz olana kadar karıştırın. Süt kıvamını yakalayabilmek için daha fazla su ekleyebilirsiniz.  Sütte bezelye tortuları kaldıysa bir tülbent yardımıyla süzün. Bezelye sütünü kapaklı bir kavanoza aktararak buzdolabında 4 gün sakladıktan sonra dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.