Süt taşı nasıl kullanılır?

Süt kaynatırken veya yoğurt mayalarken sütün başında beklemek istemiyorsanız süt taşı aletiyle tanışmanın vakti gelmiş demektir.

Süt taşı nasıl kullanılır?

Özellikle evde yoğurt mayalarken sütün taşmaması için başında beklemek gerekebiliyor. Ancak artık süt taşmasın diye ocağın başında dakikalarca beklemenize gerek kalmayacak. Süt taşı ile süt taşırma derdine son verebileceksiniz. Süt taştıktan sonra ocağı temizlemek size de çile gibi geliyorsa süt taşı ile bu sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Süt taşı olan bu alet süt kaynamaya ve kabarmaya başladığında sesli uyarı verir. Bu sayede sütün taşmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca süt yüzeyinde kaymak oluşumunu engeller.

Süt taşı nasıl kullanılır?

Genellikle piyasada demir ve seramik olarak satılan süt taşı aletini kullanmak oldukça basit. Tencerenin içerisine sütü koymadan önce süt taşını yatay bir şekilde yerleştirin. Daha sonra tencerenin içerisine sütü boşaltın. Süt kaynamaya başladığın da tıngırtı halinde sesler verecek, süt kabarmaya başladığında ise hindi sesine benzer bir sesle karşı karşıya kalacaksınız. Hindi sesine benzer sesi duymaya başladığınızda ocağınızın başına koşun. Çünkü bu sütünüzün taşmak üzere olduğu anlamına geliyor.

Yorumlar