Amaran ne işe yarar faydaları nelerdir?

Bugün sizler aslında süs bitkisi olan ama tüketiminde hem sağlık problemlerinizin önüne geçebileceğiniz hemde sağlıklı besinin faydalarınız derledik.

Amaran ne işe yarar faydaları nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar tanınan mutfakların baş tacı olan 'Amarant'  Azteklerde oldukça önemli olan bir diğer adıyla horozibiği bitkisi mucizeler yaratıyor! Şifa kaynağı olarak bilinen bu bitki zamanla ününü kaybetmiş olsa da faydaları ve sağlık problemlerine ilaç gibi geliyor! Son dönemin popüler bitkisi hem sağlık problemlerinizin önüne geçiyor hemde sağlıklı beslenmenin yollarını sizlere sunuyor...

Tohumları kinoa ile benzerlik gösteren amaran tohumu kinoa gibi kullanılarak salata ve yemeklerde harikalar yaratabilirsiniz. Her halükarda kullanıp tüketilebilen amarant tohumunun faydaları saymakla bitmiyor...

AMARANTIN FAYDALARI NELERDİR?

-Protein değeri oldukça yüksek olan amarant özellikle vejeteryan ve hayvansal protein alamayanlar için alternatif olabilir. Oldukça popüler olan bu besinde 100 gramında 3.8 gram protein bulunmaktadır. Kısacağı bitkisel protein değerlendirmesi yapacak olursan amarant protein hazinesi diyebiliriz!

-İçerisinde kalsiyum, potasyum ve oldukça yüksek miktarda lif bulundurmaktadır. İçerisinde bulundurduğu lif sayesinde sindirim sisteminizin düzenli çalışması ve daha sağlıklı işlev göstermesine yardımcı oluyor. Glutensiz beslenmek isteyenler ve çölyak hastası olanların severek tüketeceği bu besin gluten içermiyor!

-Kötü kolestrolü düşürürken kanserle savaşmaya birebir! İçerisinde skualen maddesi bulundurması ile kanseri önlemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda siyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bu besin hiper glisemini önlemede yardımcı olmaktadır. 

-Aynı zamanda diyet listelerini sil baştan yaratacak olan amarant tok tutma özelliği ile diyet listelerinde sıklıkla tavsiye ediliyor zayıflamada yardımcı oluyor.

 

Yorumlar