Bel fıtığı neden olur bavul taşımak en büyük tetikleyicisi!

Bel fıtığı neden olur? Bel fıtığına neden olan hareketler nelerdir? Tatile çıkarken taşıdınız bavullar bel fıtığını tetiklememesi için bunlara dikkat!

Bel fıtığı neden olur bavul taşımak en büyük tetikleyicisi!
-A A+

Bel fıtığı neden olur? Bel fıtığına neden olan hareketler nelerdir? Bel fıtığında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bütün bir yıl boyunca planlamasını yaptığımız ve elimize geçen her şeyi içine attığımız bavulu taşırken bel fıtığına neden olabiliyor! DoktorTakvimi'nin doktorlarından Dr. Öğr. Üyesi Soner Büyükkınacı, “Omurga ağrılarından uzak, keyif dolu anların tadını çıkartmak için kendinizi ani hareketlerden koruyup ağır kaldırmaktan uzak durmalısınız” diyor.

Özellikle yaz aylarında kullanılan ağır valiz ve eşyalar omurga ve eklem yaralanmalarına neden olabiliyor. Üstümüzde parlayan güneş bize enerji verse de özellikle masa başında çalışanlar yıl boyunca zorlanmaya alışık olmayan kas ve eklemlerine kolayca zarar verebiliyor.

Omurga ağrılarından uzak, keyif dolu anların tadını çıkartmak için kendinizi ani hareketlerden koruyup ağır kaldırmaktan uzak durmalısınız. Ani yükselen stresin omurga ve kasların en büyük düşmanı olduğunu hatırlatarak stres altındayken bel ve boynu zorlayacak aktivitelerden uzak durulması gerekmektedir.

AĞIR VALİZLER BEL FITIĞINA NEDEN OLABİLİYOR!

Valiz seçerken 4 tekerlekli olanları tercih etmenizde fayda var.Bu sayede düz zeminde ağır valizleri taşımak daha kolay olacaktır. Valiz hazırlarken kullanacağınıza emin olmadığınız hiçbir şeyi almayın ve ağırlığı valizlere eşit olarak dağıtmaya çalışın. Tüm ağırlıkları aynı anda bir yere taşımak yerine sırayla, git-gel yaparak taşımak zarar görmenizi önleyebilir. Ömür boyu sıkıntısını çekeceğiniz hasarlı bir omurga yerine yorulmuş ayakları tercih edin.

Büyük bir heyecanla yüklediğiniz araba veya yerleşmeye gittiğiniz otel odası için tez canlı davranmayın. Yükünüzün altında kalmayın. Yavaş, dengeli bir şekilde ve sırayla eşyalarınızı yerleştirin. Valiz yerine sırt çantasını tercih edenlere bel ve göğüs destekli sırt çantaları tercih edebilir. Ayrıca 20 kilo üzeri, büyük bir sırt çantasına sahipseniz bu çantayı sırtınıza oturarak takın. Eşyaları taşıyacağınızda ayakkabı seçiminize dikkat edin. Sert tabanlı veya topuklu ayakkabılar yerine spor, ortopedik tabanlı ve yumuşak ayakkabılar kullanın.