Cotard sendromu nedir? Cotard sendromunun belirtileri nelerdir?

Bireyin aslında var olmadığını etlerinin döküldüğünü ve ölü olduğunu düşüncelerle karşılaştıran ''Cotard Sendromu'' nadir görülen bir hastalıktır.

Cotard sendromu nedir? Cotard sendromunun belirtileri nelerdir?

Zihinsel bir rahatsızlık olan ''Cotard Sendromu'' kişinin yaşamsal organlarının faliyetinin durduğunu, derisinin dökülmeye başladığını, kusurulu olduğunu ve öldüğünü var olmadığı gibi düşüncelerle karşılaşmasıdır. Yapılan çalışmalara göre genellikle yaşlılarda yaygın olarak bu sendrom görülmektedir. Aynı zamanda bu sendromun bipolar, şizofreni, beyin tümörü, beyin hasarı gibi hastalarda görülme olasılığının yüksek olduğu belirlenmiştir.

COTARD SENDROMU BELİRTİLERİ

- İlk dönemlerde kaygısız bir kaygı duygusu taşımaktadır. Kişilerin yaşamadıkları, ölü olduklarını ve kusurlu oldukları düşüncesine inancı izlemektedir. Aksine bazı hastalar ise ölümsüz oldukları düşüncesi oluşmaktadır. 

- Bu hastalık görülen kişilerin sosyal hayatları olmaz ve kendi yüzlerini bile tanıyamaz hale gelmektedirler. Normal hayata düzenli bir şekilde devam edememekle beraber kişisel bakımlarına ve hijyenlerine dikkat etmezler.

COTARD SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Cotard sendromu olan kişiler genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Her ne kadar tedavi mümkün olsa bile bu durum çok nadirdir. Elektrokonvülsif terapi ile yani tek başına ilaçlarla karşılaştırıldığında durumu kontrol etmek için daha etkili olduğunu göstermiştir. EKT, elektrotları hastanın kafasına yerleştirmeyi ve küçük dürtüleri uygulamaları içermektedir.

Yorumlar