Diz ağrısı neden olur ağrı olduğunda dikkat edilmesi gerkenler nelerdir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan diz ağrıları yani oldukça dikkat edilmesi gerken eklem ağrılarına dikkat edilmelidir.

Diz ağrısı neden olur ağrı olduğunda dikkat edilmesi gerkenler nelerdir?

Günlük yaşantınızda bir çok neden bağlı olarak çeşitli yaş gruplarına bağlı çeşitli diz ağrılarınız olabilir. Ancak İhmal edilmemesi gereken bu tarz durumlarda en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Genellikle sıklıkla şikayet edilen spor sonrası veya mesleki aktivitelerde hissedilen anormal ölçüdeki ağrılarda doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Bugün sizler için Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Taner Özdemir, diz ağrılarında dikkat edilmesi gerekenleri ve bağlı olan etmenleri sizler için şu şekilde açıkladı.

SPORCU HASTALIĞINA DİKKAT!

Genellikle en çok bilinen diz bölgesindeki menisküs olsa da dizde oluşabilecek çeşitli nedenlere bağlı olarak ağrı meydana gelebilir. Spor yapmak sağlık açısından son derece önemlidir. Ancak yoğun sportif faaliyet ve aşırı yüklenmek yine aynı şekilde çok çeşitli rahatsızlıklara neden olabilirken bazı durumlarda geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. 

Diz bağlarındaki yaralanmalar ve menisküs yırtıklarının halk arasında ‘sporcu hastalığı’ olarak bilinmesinin nedeni de bu. Diz bağlarının yaralanması, genel söylemiyle ‘ön çapraz bağ yaralanması’ oldukça sık rastlanan bir durum. Genellikle sportif aktiviteler sırasında ya da ağır iş sonucunda meydana geliyor. Menisküs de yoğun spor yapanlarda ve çalışırken sürekli diz çökenlerde daha çok ggörülmektedir.

ÇOÇUKLAR DİZLERİNE FAZLA YÜKLENMEMELİ!

Gelişim çağındaki çocuklar bu noktada özellikle dikkat etmeliler! Spor yaparken aşırı yüklenmeler çocuklar için oldukça tehlikelidir. Çocuklar spor yaprken dizlerine gereğinden fazla yüklenme sonucunda diz bölgesinde çeşitli rahatsızlıklar oluşabilir. Çocuklarda kemikler ve epifiz kıkırdaklar çok yumuşak olduğu için aşırı yüklenme, dizin ön kısmındaki yumuşak kıkırdak parçasının zedelenmesine, çeşitli rahatsızlıklar oluşmasına neden olabilir.

 AĞRI OLAN DİZ KESİNLİKLE SIKI SARILMAMALI!

Ağrı olan dizde anlık tedavi için diz bölgesine buz tedavisi uygulanarak o bölgede oluşan ödem azaltılabilir. Ancak çok sıkı sarılmamalıdır. Uzanıp ayağınızın altına yastık veya minder koyarak dinlendirebilirsiniz.

Yorumlar