Epidural doğum nedir? Epidural doğumun riskleri nelerdir?

Genellikle anne adayının doğumunun yaklaşmasına yakın ayrıntılı olarak araştırma yaptığı doğum türüdür.

Epidural doğum nedir? Epidural doğumun riskleri nelerdir?

Anne adaylarının doğumuna yakın tarihlerde detaylı olarak doğum türlerini araştırmaya başlamaktadırlar. Her ne kadar genel anlamda normak doğum tercih edilse bile şiddetli doğum sancısı bazı zamanlarda anneye ve bebeğe zarar verebilmektedir. Bu noktada annelerin ve doktorların tercihi epidural doğum ortaya çıkar anne adayların sıklıkla araştırma yağtığı doğum nedir? Kimler epidural doğum yapabilir? Sizler için derledik...

EPİDURAL DOĞUM NEDİR?

Doğum sancısı kadınlara göre farklılık gösterebilir. Ancak her kadında belirtilerini kasık, bel ve karın bölgesinde belirli aralıklarda şiddetli ağrıların olması bebeğin doğumunun yaklaştığının göstergesidir. Genellikle doğum sancısı oldukça şiddetli olur kimi zamanlarda bu ağrılar anne ve bebek için tehlikeli olabilir bu noktada devreye epidural doğum girmektedir. 

Epidural doğum, bölgesel anestezi şeklinde olmaktadır. Anne adayını yan çevirerek bel bölgesine bir iğne yardımı ile uyuşturularak acının hissedilmemesini sağlamktır. İğne yapılırken anne adayının kesinlikle kıpırdamaması gerekmektedir. İğnenin yapıldığı bölgeye belirli aralıklarda ilaç verilir. İlaç kateter yardımı ile  anne adayına verilir ancak kateterin çıkarılması acısız ve kolaydır.

RİSKLERİ NELERDİR?

- Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan bir tanesi düşük tansiyondur.

- Epidural işlemi çok kilolu kişilerde zorlaşmaktadır.

- Bazı epidural işlemleri başarısız olabilmektedir. 

- İdrar yapmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

- Baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

 

Yorumlar