Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çocuklara yapılır mı görme kaybı yaşıyorsa...

Yetişkinlerin baş belası olmuş durumda olan göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çocuklarda yapılır mı? Eğer ki çocuğunuzun görme yetisini etkiliyorsa dikkat!

Yetişkinlerin sıklıkla şikayetçi olduğu ve araştırdığı göz sağlığı sorunlarından biri de göz kapağı düşüklüğü ameliyatıdır. Peki göz kapağı düşüklüğü çocuklara da yapılır mı? Doğum sonrasında da çocuklarda sık sık görülen göz kapağı düşüklüğü çocuğun görme yetisini büyük oranda etkiliyorsa yapılabilir diyen Göz Hastalıkları Uzmanı İskender A.Solmaz ebeveynlerin sıklıka merak ettiği soralar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı çocuklara yapılır mı?
Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü ameliyatı hangi durumlarda uygulanmalı? Çocuklarda göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarında en önemli nokta çocuğun görmesini etkileyip etkilememesidir.

GÖZ KAPAĞI AMELİYATI ÇOCUKLARDA KAÇ YAŞINDAN İTİBAREN YAPILIR?

Kapak düşüklüğü ameliyatı çocuklarda çok sık uygulanabilir. Burada en önemli nokta kapak düşüklüğünün çocuğun görmesini etkileyip etkilememesidir. Erken dönemde bebeklikten itibaren göz kapaklarında bir asimetri, kapakların bir veya iki tanesinde seviye kaybı, aşağı doğru düşüklük varsa ve görmeyi bloke ediyorsa o zaman çocuğun gözünün gelişiminde problem çıkarma ihtimali çok yüksektir. Bunlar yakından takip edilir.

Görmeyle ilgili sıkıntı yaşanacaksa ileri dönemde yapılacak bir ameliyat görmeyi korumayacaktır ve o göz tembel olarak kalır. Erken dönemde kapak düşüklüğü ve görmeyi tehdit eden bir durum varsa o zaman çocuklarda ve bebeklerde kapak düşüklüğü ameliyatı süratle planlanmalıdır.

Yorumlar