Koklear implant ameliyatı nedir sessizliğe mahkum olmayın!

Koklear implant nedir? Koklear implant kimlere yapılır? İşitme duyusunu tamamen kaybedenler için koklear ameliyat çözüm sunuyor!

Koklear implant ameliyatı nedir sessizliğe mahkum olmayın!

Koklear implant ameliyat nedir? Koklear implant ameliyat kimlere yapılır? Koklear implant kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kokler implan kimlere yapılmaz? İşitme duyusunu tamamen kaybedenler için alternatif bir çözüm sunan koklear implant hakkında merak edilenleri Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Yavuz Selim Yıldırım  konu ile ilgili bilgiler verdi.

Doğmadan önce ya da doğduktan sonra meydana gelen nedenlerle, kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna, işitme kaybı denir. Halk arasında bilinen adıyla işitme engelli denen bu problem odyogram denilen bir test aracılığıyla ölçülür. İşitme kaybında kulak, işlevini çok az gerçekleştirebilir veya hiç gerçekleştiremez. Ancak bu durum gelişen teknoloji ile beraber sorun olmaktan çıkıyor. Koklear implantlar sayesinde sessizliğe mahkum olmaya gerek kalmıyor.

KOKLEAR İMPLANT NEDİR?

Koklear implant, Her iki kulakta veya tek kulakta işitme kaybı olan ve bu işitme kaybının işitme cihazı veya ilaç tedavisi ile düzeltilemediği durumlarda kullanılabilen tıbbi bir cihazdır. İşitme cihazları, sesin şiddetini yükseltirken koklear implant, iç kulak organı koklea’da (salyangoz) işitme siniri vasıtası ile beyine ses sinyallerini göndererek problem yaşayan kokleanın görevini yerine getirir.
Başka bir anlatımla Koklear İmplant, sesleri kodlanmış elektriksel uyarımlara dönüştürür. Bu uyarımlar işitme sinirini uyarır ve beyin tarafından ses olarak algılanır.

koklear implant nedir

KİMLERE UYGULANIR?

Her iki kulakta doğuştan veya sonradan gelişen ileri işitme kayıplarında her yaş gurubunda işitme problemi yaşayan herkese uygulanabilir. Ayrıca işitme kaybı ile beraber çınlaması olanlara da uygulanabilir.

- Doğuştan işitme kaybı ile doğan çocuklar,
- Otoimmun iç kulak hastalığı geçirerek işitme cihazları ile yeterli amplifikasyon sağlanamayan hastalar,
- Sonradan işitme kaybı olmasına neden olan geçirilmiş ani işitme kaybı, kaza, hastalık, operasyon gibi olaylar sonucu işitmesini kaybeden erişkinler,
- İleri, çok ileri ve total işitme kaybı olanlar bu uygulamadan yararlanabilir

NASIL UYGULANIR?

Cihaz iki kısımdan oluşmaktadır.İç parça ameliyat ile takılır, dış parça ameliyat sonrası yara iyileşmesi tamamlandıktan sonra kulak arkasına takılır.Dış parçadaki işlemci sesleri alarak, iç parçada ki mağnet ile temas ederek seslerin iç kulağa iletilmesini sağlar.

koklear implant kimlere yapılır

NASIL ÇALIŞIR?

Pil ile çalışır, genelde günde bir adet pil yeterli olmaktadır.

KOKLEAR İMPLANTI KİMLER YAPTIRAMAZ?

- Ayarları iyi yapılıp işitme kaybının özelliğine göre kişiye özel verilen işitme cihazından fayda görerek yeterli konuşma ve anlama sağlayabiliyorsa,- Çok uzun süredir rehabilite edilmemiş ileri derecede işitme kaybı varsa,
- İşitme kaybının nedeni işitme sinirinin olmaması ise,
- Koklea, geçirilen menenjit gibi enfeksiyonlar sonrası elektrotları yerleştiremeyecek kadar kapalı ise
- Kişinin genel anestezi almasına veya cerrahi olmasına engel varsa
 
KOKLEAR İMPLANT OLMAZSA NE OLUR?

Ulusal yeni doğan işitme tarama programı ile işitme kayıpları erkenden tanınarak, duyma gelişimi işitme cihazı ve koklear ımplant ile yükseltilerek sağır dilsiz olarak büyüme gelişmesi engellenmekte, 4 yaşına kadar tanısı konulamayan ve dil gelişimi yeterli olmayan kişilerde implant yapılsa dahi istenilen sonuç alınamayabilir.


Erişkin yaş grubunda işitme cihazı kullansa dahi yeterli anlama ve konuşmayı ayırt etme sağlanamıyorsa ciddi iletişim bozuklukları ortaya çıkmakta. Aile içi anlaşmazlıklar, alınganlıklar, dargınlıklar ortaya çıkmaktadır. İleri yaşa bağlı alıngan olan yaşlı bireyler işitme kaybı ile bir engele daha takılarak adeta toplumdan soyutlanmak, Koklear implant ile iletişim önemli ölçüde sağlanarak topluma uyumlu hale gelmektedir.

AVANTAJLARI NELERDİR?

Konuşmayı anlama işitme cihazına göre daha iyidir, telefonla rahat konuşur, müzik dinleme ve anlama daha iyidir, kişileri ve çevresel sesleri iyi duyar, günlük yaşama daha iyi adapte olabilmekte ve korna, alarm ve siren sesi gibi sesleri algılar. Gürültülü ortamlarda sesleri daha iyi ayırt eder.

DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Pahalı olması. Dezavantajları arasında yer almaktadır. Bu da kişinin ulaşmasında zorluk doğmasına neden olmaktadır.

KULLANIMINDAN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Koklear implant cihazının dışında bulunan kısmı daima kuru olmalıdır.
Cep telefonu gibi radyo dalgaları kullanan aletler, cihazın sesi iletmesini kısa süre de olsa engelleyebilirler. Başa darbe almaktan kaçınılmalıdır.

AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Cerrahi ve Odyolojik açıdan ameliyata hazır olan aday için Koklear İmplant operasyonu genel anestezi altında yaklaşık 2-3 saat sürer. Operasyonun riski diğer kulak operasyonları ile eş değerdedir. İç kulağa küçük delik açılır. Elektrot taşıyıcısı kokleaya (iç kulağa) sokulur. Yara kapatılmadan önce elektrot fonksiyonu test edilir. Kulak arkası dikişler iz kalmayacak şekilde kapatılır.  Aynı gün ayağa kalkan hastalar genellikle 1 ile 2 gün sonunda hastaneden taburcu olurlar. 

Yorumlar