Miyom hastalığı nedir? Miyom hastalığının belirtileri nelerdir?

Her kadının belirli dönemlerinde yaşadığı rahatsızlıklardan biri olan miyom hastalığı her 5 kadından 3'ünde bu hastalık görülmektedir.

Miyom hastalığı nedir? Miyom hastalığının belirtileri nelerdir?

Her kadının belirli dönemlerinde bu hastalık görülmektedir. Kadınlarda sık sık görülen bu hastalık rahim dokusundan kaynaklanan iyi huylu bir kitledir. 'Miyom hastalığı'nda ortaya çıkmasındaki nedenlerden biride düzensiz kanamaların olmasıdır. Genellikle miyom hastalığının genetik yatkınlığının olmasıdır.  Genellikle hastalarda birden fazla miyom olduğu görülmektedir.

miyom hastalığı nedir belirtileri nelerdir

Miyom hastalığının belirtileri nelerdir?

Genellikle miyom hastalığı üreme çağında ve hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülmektedir. Miyom hastalığı genellikle Miyom hastalığının belirtileri arasında:

''Genellikle miyom hastalığı belirti görülmemekte ve herhangi bir şikayet yaratmayabilir. Miyomlarla ilgili en sık rastlanan şikayet ise düzensiz kanamalar olmaktadır. Ayrıca,  hamilelikte olduğu gibi alt karın bölgesinde olan bir kitle ağrı ve bası hissi ortaya çıkabilmektedir. Bu durum idrar kapasitesini azaltarak sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaratabilmektedir. Yine miyomu olan kadınlarda düzensiz kanamalara bağlı olarak demir eksikliği anemisi de gelişebilmektedir.

miyom hastalığının belirtileri nelerdir

Dolayısıyla da halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı gibi sorunların da yine miyomlara bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Hamileliklerde ise büyük yer kaplayan miyomların bası yaparak kanama, erken doğum sebebi olmaları mümkündür. Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar kısırlık ve düşüklere sebep olabilmektedir. Miyomların teşhisi jinekolojik muayene sırasında olabileceği ancak tanıyı ultrasonla koymak mümkün olabilmektedir.''

Yorumlar