Anason bitkisinin faydaları astım hastalığına iyi geliyor!

Anason bitkisinin faydaları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir? Anason çayı nasıl yapılır? Anasona dair tüm bilinmeyenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Anason bitkisinin faydaları astım hastalığına iyi geliyor!

Modern tıbbın yetersiz kaldığı noktalarda takviye olarak bitkilerden faydalanmak hem tasarruflu hem de ulaşılabilir olduğundan dolayı önem kazanıyor. Bugün size alternatif tıpta kullanılan maydonozgiller ailesine mensup olan anason bitkisinin bilinmeyen faydalarından bahsedeceğiz. Anason astım hastalığından tutun da anne sütünü arttırmasına kadar birçok konuda yarar sağlıyor. Peki anason bitkisinin faydaları nelerdir? Anason çayı nasıl yapılır? Anason hangi hastalıklara iyi gelir? Anason bitkisine dair merak edilen her şeyi sizler için hazırladık! 

ALTERNATİF TIPTA AĞRI KESİCİ OLARAK KULLANILMIŞTIR 

Anason bitkisi Akdeniz ve Ortadoğu ülkelerinde yetiştirilmektedir. Bu bitkinin insan sağlığına olan faydaları oldukça fazladır. Anason bitkisi yüzyıllar boyunca alternatif tıpta ağrı kesici olarak kullanılmıştır. Bu bitkinin acı bir tadı vardır bu nedenle genellikle çay olarak tüketilmektedir. 

İÇERİĞİNDE YÜKSEK MİKTARDA ANTİOKSİDAN BULUNDURMAKTADIR 

Anason bitkisinin içerisinde yüksek miktarda antioksidan bulunmaktadır. Bunun yanı sıra magnezyum, kalsiyum, çinko, sodyum, demir bakımındanda oldukça zengindir. Bu bitki bazı mutfaklarda yemek ve tatlılarda kullanılmaktadır. 

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRIYOR 

Araştırmalara göre içeriğinde yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Bu da anne sütünü arttırmada oldukça fayda sağlamaktadır. 

 SİNÜZİT VE MİGRENE İYİ GELİYOR 

 Enfeksiyonların kapattığı sinüs yollarını açarak, sinüzit ve migren gibi yaşamı zorlaştıran baş ağrılarını tedavi etmede doğal ve etkili bir yöntemdir.

 RAHAT BİR UYKU ÇEKMENİZİ SAĞLAMAKTADIR 

Vücudun yatışmasını sağlayarak, sinir hücrelerini sakinleştirmektedir. Stres ve depresyona iyi gelmekte aynı zamanda uyku problemi çeken kişilerinde rahat bir uyku çekmesini sağlamaktadır. Uyku sorunu yaşayan kişilerin yatmadan önce anason çayı içmeleri önerilmektedir. 

ASTIM VE BRONŞİT HASTALIKLARINI TEDAVİ EDİYOR 

Solunum yolunda yaşanan rahatsızlıkları onarmak için birebir bir bitkidir. Bu nedenle astım ve bronşit hastalarının düzenli tüketilmesi önerilmektedir. 

 ANASON ÇAYI NASIL YAPILIR?

Anason bitkisi kurutulmuş ya da taze yapraklarından ve tohumlarından hazırlanabilir. 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı ile bir bardak anason çayı elde edilir. Kaynamış suyun içerisine kaç bardak içecekseniz ona göre anason bitkisini ekleyebilirsiniz. 7-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Çayın tadını alabilmesi için iyi demlenmesi gereklidir.  Anason çayını akşam yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir çünkü çabuk uyku getirir. Çalışan bir kişinin gündüz içmesi tavsiye edilmez.

 

Yorumlar