Bitki çayları zarar veriyor!

Vücut direncinin düştüğü zamanlarda kullanımı artan bitki çayları, bazı ilaçlarla ters etkileşim yapıp sağlığa zarar verebiliyor.

Bitki çayları zarar veriyor!

Özellikle mevsim geçişlerinde yoğunlaşan soğuk algınlıklarıyla, birçok kişinin rahatlamak için tercih ettiği bitki çaylarının göründükleri kadar masum olmadığı ortaya çıktı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim  Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fazilet Aksu'nun verdiği bilgiye göre, kış aylarında kullanımı artan bitkisel çayların vücudu dinlendirici ve rahatlatıcı etkisinin olabileceğini ancak bunların bazı tıbbi ilaçlarla ters etkileşim yapabileceğini belirlendi.

"Bitkinin tazeliği önemli"

Kronik rahatsızlığı bulunan, sürekli ilaç kullanan kişilerin, bitkisel çayları tüketirken mutlaka doktora danışmalarını ifade eden Aksu, "Aksi takdirde, bazı bitkisel çaylar kandaki pıhtılaşma mekanizmasını bozabilir, kanma riskini arttırabilir. Ayrıca, bitkinin toplandığı yer ve tazeliği de çok önemli. Bu nedenle çaylar, Sağlık Bakanlığı kontrolünde satılmalı ve poşette son kullanım tarihi mutlaka bulunmalı" diyerek uyarıda bulundu.

Yorumlar