Botoksun alternatifi doğada mı?

Terapist Hasan Kılıç'ın bir iddiası var: Siz siz olun, bal masajından vazgeçmeyin. Peki bu öneri gerçekten işe yarıyor mu?

Botoksun alternatifi doğada mı?

Palandöken Dağı’ndaki Sağlık Merkezi’nin işletmeciliğini yapan terapist Hasan Kılıç, bal masajı ile bel ve boyun fıtığını tedavi ettiğini iddia etti.

Hürriyet'in haberine göre botoksa alternatif olarak bal masajını gösteren Kılıç, "Sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız bal masajından şaşmayın" dedi.

Masajların insan yaşamının olmazsa olmazları arasına girdiğini vurgulayan Hasan Kılıç, bilinen en eski Tibet terapilerinden olan bal masajının ise bir mucize olduğunu kaydetti. Kılıç, kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bal terapisinin, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, uyku bozukluğu gibi rahatsızlıkları engelleyici iyi bir metot olduğuna dikkat çekti. Hasan Kılıç, "Bal masajı vücuda zindelik ve sağlık, cilde ise güzellik ve canlılık verir. Bal masajı özellikle bel ve boyun fıtıklarında kullanılır. Sedye ile gelen birçok kişiyi bal masajı sonrası hiç bir destek almadan evine gitti. Bal masajıyla vücuttaki ödem dağıtılır, kireçlemeyi giderir. Panik atak hastalıklarına da iyi gelir. Vücutta biriken yağları kırar ve kronik kas ağrılarını giderir. Balın sıvı, taze ve en önemlisi organik olması gerekir. Sağlık Merkezi’ne gelenlere öncelikle Türk hamamında ter attırıp, göbek taşında, kese ve köpük banyosu yaparak gözenekleri açıyoruz. Daha sonra saunaya giren müşteri burada bir süre bekler, sonra masaj odasına alınır. Bal masajının en önemli özelliği dokunuşlardır. Parmak uçları ile küçük ama sık dokunuşlar yapılır. Vücuttaki hassas bölgelere parmakla hafif basılır. Gözenekler açılır ve deri altında kan dolaşımı hızlanır" dedi.

Kılıç, bal masajının kırışıkları giderme konusunda da botoks kadar etkili olduğunu öne sürdü. Hasan Kılıç, "Botoksun insan sağlığına zararı var ama bal masajının hiçbir zararı yok. Kleopatra’nın vücudunu bal ve sütle güzelleştirdiğini biliyoruz. Sağlıklı olmak için bal ve diğer arı ürünlerini yemek de faydalıdır. Özellikle kıştan çıkan vücut yorgundur. Buruşuk bir cilt ve selülitten kurtulmak için şimdi bal masajı yaptırmanın tam zamanı. Masajlar mutlaka bir bilen tarafından yapılmalı. Yoksa sakat kalma ihtimali olur" diye konuştu.

Yorumlar