Stevia bitkisi ne işe yarar nikotin isteğini azaltıyor!

Stevia nedir? Stevia bitkisinin faydaları neler? Şeker otu olarak bilinen stevia bitkisinin bilinmeyen faydalarına inanamayacaksınız!

Stevia bitkisi ne işe yarar nikotin isteğini azaltıyor!

Stevia bitkisi senelerden beri Paraguay ve Brezilya gibi güney Amerika ülkelerinde doğal tatlandırıcı amacıyla kullanılmaktadır. Bu bitki ülkemizde de son yıllarda popülerlik kazanmaya başladı. Stevia bitkisi şeker tüketiminden kaynaklanan birçok hastalığa deva olurken aynı zamanda nikotin isteğini de azaltarak sigarayı bıraktırmaya etki ediyor. Doğal şeker kaynağı olan bu bitki hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladık. Stevia nedir? Stevia bitkisinin faydaları nelerdir? İşte stevia bitkisi hakkında tüm bilinmeyenler! 

ÜLKEMİZDE YENİ YENİ POPÜLER OLMAYA BAŞLADI 

Amerikalı bilim adamları stevia bitkisinin insan sağlığına inanılmaz fayda sağladığını ortaya çıkardı. Kolombiya, Meksika, Peru, Japonya, Güney Kore, Güney Afrika, Paraguay ve Brezilya gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan bitki ülkemizde yeni yetiştirildi ve popüler oldu.

BEYİN ŞEKER İHTİYACINI GİDERİYOR 

Stevia bitkisi, doğal tatlandırıcılar grubunda yer almaktadır ve diğer ülkelerde şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisindeki doğal şeker kandaki insülini olumsuz etkilemiyor. Bu özelliği ile beyne sinyal gönderiyor ve şeker oranının tamamlandığını iletiyor. Bu sayede beyin şeker ihtiyacını gideriyor. Bunun yanı sıra bitkinin yaprakları kurutulurak yapraklarından glikoz maddesi elde ediliyor. 

DİŞLERDE PLAK OLUŞUMUNU ÖNLÜYOR 

Yaygın faydası kandaki şeker oranını düzenler. Böylece vücudun ihtiyacı olan ideal şeker oranını yakalar. İçerdiği çözücü maddeler dişlerdeki plak oluşumunu önler. Bunun yanı sıra diş ve diş etlerindeki enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltarak diş sağlığını korur.

ZAYIFLAMADA OLDUKÇA ETKİLİDİR 

 Kandaki şeker oranını düzenlediğinden hipertansiyon gibi riskli hastalıkların yaşanmasını önler.İçerdiği şeker maddesi sıfır kalorili olduğundan kilo aldırmaz. Bunun yanı sıra zayıflamada oldukça etkilidir. 

SİGARAYI BIRAKMADA ETKİLİDİR 

Yapılan araştırmalarda nikotin isteğini azalttığından sigarayı bırakmada etkilidir.Dermatik bir etkiye sahip olduğundan ciltte deforme olmuş hücrelerin kısa sürede iyileşmesini destekler. 

ŞEKER KULLANMAK İSTEMEYEN HERKES TARAFINDAN KULLANILABİLİR 

Bu bitkiyi tüketmk için hasta olmanız gerekmiyor. Şeker kullanmak istemeyen ve doğal beslenme taraftarı olan herkes tarafından tüketilebilir. Bu bitki çay,kahve yemek ve tatlılarda da rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besin. Kaynar bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kurutulmuş stevia ekleyin. 10 dakika sonra süzüp suyunu içebilirsiniz. Ayrıca çiğ olarak da kullanılır.

Yorumlar