Patates suyunun faydaları nelerdir?

Patates suyunun göz altı morluklarından cilt lekelerine kadar bir çok sorunda faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Patates suyunun faydaları nelerdir?

Afiyetle yediğimiz patatesin suyunda mucizelerin saklı olduğunu biliyor muydunuz? Patatesin her türlü yemeğini afiyetle yeriz ama patatesin suyunu değerlendirmek çoğu kez aklımıza gelmez. Patates nişasta ve karbonhidrat açısından oldukça zengin bir gıdadır. Bu özellikleri de patatesi besleyici kılar. Ama onu özel kılan sadece besleyici bir gıda olmasının çok ötesinde. Zira çok da farkına varamadığımız patates suyu, cilt sağlığı ve bakımı için doğal bir mucize...

Patates suyu ile cilt bakımı


Patates suyu kükürt, potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum, fosfor, demir, A, E, C, B vitaminleri, beta-karoten, folik asit deposudur. Mineral zengini patatesin cilde iyi gelen doğal bir mucize oluşu da buradan gelir.

Patates suyu ile lekelere elveda

Patates suyu cilt lekeleri için doğal bir losyondur. Patates suyunu cilt lekeleriniz için kullanabilir ve lekelerin günden güne azaldığını görebilirsiniz. Bunun için bir patatesi ezerek suyunu çıkarın ve pamukla cildinizin lekeli bölümlerine uygulayın. Cilt lekelerinin en büyük sebeplerinden biri güneşe maruz kalmaktır. Patates suyu güneş lekeleri hatta güneş yanıkları için de doğal bir tedavi yöntemidir. Yine aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bebeksi ten için patates suyu


Kulağa garip gelse de patates pürüzsüz dokusunu sizin cildinize de aşılayabilir. Parlak ve yumuşak bir cilt için gün aşırı patates suyu ile yüzünüze bakım yapabilirsiniz. Patates suyu ile bebeksi bir ten için bir parça pamuğa patates suyu koyun ve yüzünüzü silin. Bu uygulama sayesinde cildinizde kırışıklık da oluşması ertelenecektir.

Göz altı morluklarına son


Patatesin göz altı morluklarına iyi geldiği genelde bilinen bir gerçektir. Uykusuzluk, yorgunluk, stres, uzun yolculuklar göz altı morluklarına neden olur. Patates suyunu göz altı morlukları için kullanarak bakımınızı doğal yollardan yapabilirsiniz. Bunun için bir pamuk ve patates suyu yeterli olacaktır. Patates suyuna batırılmış pamukları gözlerin altındaki mor kısımlarda bekletin ve göz altı morluklarına sonsuza kadar veda edin.

Cilde beyazlık ve aydınlık verir

Asya ülkeleri cilt beyazlığı için nişastanın gücünden yararlanıyor. Patatesin içerisindeki nişasta bu konuda doğal bir çözüm sağlıyor. Patates suyunu bir pamuğa döküp yüzünüzü silebilir ya da yüzünüzü patates suyu ile yıkayabilirsiniz. Böylece cilt toksinlerden arınarak parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Patates suyu nasıl hazırlanır?

Patates suyu hazırlamak için genelde yemeklik sarı patates yerine kırmızı veya tatlı patates tercih edilir. Patatesleri yıkadıktan sonra ister kabuklarını soyarak ister kabuklu bırakarak bir süre sirkeli suda bekletin. Sirkeli suda bekletilen patatesleri tekrar yıkadıktan sonra rendeleyerek ya da katı meyve sıkacağında sıkarak bir tülbentten geçirin. Elde edilen patates suyu artık cildinizde kullanılmak üzere hazır.

Yorumlar