Cesediniz 'bronz' olabilir

Yapılan tüm uyarılara rağmen saatlerce güneşleniyor ya da solaryuma mı giriyorsunuz? O zaman siz de birçok Hollywood yıldızı gibi 'tanoreksik' olabilirsiniz.

Cesediniz 'bronz' olabilir

In Touch dergisine konuşan Estetik Cerrah Arthur W. Perry, "Tanoreksiya ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Daha koyu bir renkle dolaşmak isterken, sağlığınızdan olabilirsiniz" diye uyarıyor.

Cilt kanseri ciddi bir tehdit

Güneş ya da solaryumdan alınan ultra-violet ışınları, vücudun endorfin salgılamasına neden oluyor ve bağımlı hale geliyorsunuz.

Her yıl 8 bin kişinin en ölümcül cilt kanseri olan 'melanoma' nedeniyle ölüyor.

Yazın güneş ışınlarıyla, kışın solaryumla sahip olunan bu güzellik, melanoma başta olmak üzere, katarakt ve erken yaşlanma gibi korkunç sonuçlara da davetiye çıkarıyor.

Hollywood yıldızlarının başlattığı bir moda

Hollywood yıldızları, bu yöntemlere, 'daha genç görünmek', 'daha zayıf görünmek', 'yüzlerindeki ve vücutlarındaki yaraları, kırışıklıkları kamufle etmek' ya da 'açık renkli giysileri daha rahat giymek' için başvuruyor.

Bronzlaşma konusunda neredeyse takıntılı hale gelen Hollywoodlu'lar arasında; Victoria Beckham, Donatella Versace, Paris Hilton, Pamela Anderson, Tara Reid ve Keith Urban bulunuyor.

Türkiye'de ise; Pınar Altuğ, Nükhet Duru ve Eda Taşpınar var.

Tedavisi zaman alıyor

Tanoreksiya'nın bir tür takıntı olarak adlandırılabileceğini söyleyen Acıbadem Hastanesi Psikiyatristi Doç. Dr. Ece Orhon, bu hastaların tedaviye yanaşmadığını belirtiyor ve "Çok zorlanırlarsa dermatologlara başvuruyorlar ve sorunları çözülür çözülmez, hatta bazen tedavi aşamasında yine bronzlaşmaya devam ediyorlar.

Aynen anoreksiya gibi ne kadar kilo verirse versin kendisini şişman hisseden hasta, burada da ne kadar bronzlaşırsa bronzlaşsın hiçbir şekilde tatmin olmuyor.

Takıntı tedavisi uzun süreç ister. Kişi ancak bunun ciddi bir rahatsızlık olduğunu fark ederse tedaviye başlar. Üstelik terapinin yanında ilaçlı tedavi görmesi de gerekebilir" diyor.

Geçtiğimiz aylarda, İngiltere'de 12 yaşından 17 yaşına kadar solaryuma giren genç bir kızın cilt kanserine yakalandığı da gündeme gelmişti.

Bronzlaşmanın tarihçesi

1979

Bo Derek, '10' isimli filmindeki esmer teniyle, o yıllarda bronzlaşmayı yaygınlaştırdı.

1985

Her zaman bronz tenli olan oyuncu George Hamilton, kendi ismini taşıyan solaryum salonları açtı.

2000

Gisele Bundchen'in bronz teni, bir anda moda oldu. Gençler, onun gibi bronz bir tene sahip olmak için çalışmaya başladı.

2006

Başlarda solaryumdan çıkmayan Paris Hilton gibi isimler, sonraları oto-bronzan ve sprey bronzlaştırıcıları kullanmaya başladı.

Yorumlar