Depresyonu önlemek için ne yapmalı cevizle depresyona dur deyin!

Depresyonu önlemek için ne yapılmalı?Karamsar ve mutsuz olmanıza neden olan depresyonu bu yiyeceklerle önleyebilirsiniz!

Depresyonu önlemek için ne yapmalı cevizle depresyona dur deyin!

Havalarında soğumasıyla birlikte, güneş ışığından daha az yararlanmamız nedeniyle depresyon vakaları artmaktadır.Peki depresyonu önlemek için ne yapılmalı? Dr. Öğretim Üyesi Tuba Kayan Tapan, sonbaharda depresyonu önlemenin yollarını anlattı. İşte depresyonu önlemek için yapılması gerekenler! 

Serotonin beyinde mevcut olan kimyasal bir maddedir ve  insanın ruh halini etkilemektedir.Serotonin üretimi güneş ışığına maruz kaldığında artmaktadır; sonbahar ve kış aylarında güneş ışığı azaldığından dolayı, vücudumuzdaki serotonin miktarı da azalmaktadır.Serotonin düşüklüğü depresyonla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Serotoninin artışı depresyonla mücadele etmeye yardımcı olmaktadır. 

HAFTADA ÜÇ GÜN 40 DAKİKA YÜRÜYÜN! 

Kış aylarında kilo almanın en önemli nedenlerinden biri de bireyin yaz aylarına göre daha az hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.Hava soğukluğundan dolayı yürüyerek gidilecek yerlere bile araçla gidildiğinden,kişi  daha az hareket etmektedir.Yine mevsimsel koşullardan dolayı sosyal aktiviteler daha azdır. Televizyon başında geçen saatlerde oldukça uzundur.Yüksek karbonhidratla beslenmek ve hareketsiz kalmakta, kilo alımını arttırmaktadır.

yürüyüş

OMEGA 3 İLE DEPRESYONLA SAVAŞIN

Ceviz,balık,semizotunda bolca bulunan omega 3 depresyonu önlediği için depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Kış aylarında özellikle sonbaharda balıklar bollaşmaktadır. Haftada üç gün balık tüketimi günlük omega 3 gereksinimini karşılayacaktır. Balık yenilmiyorsa balık hapı tavsiye edilmektedir. Yapılan çalışmalar balık tüketiminin abdominal yağlanmayı önlediği kanaatindedir. 

omega3

B12 VİTAMİNİ

Vücuttaki b12 vitamini eksikliği, sinir sisteminde oldukça etkilidir. B12;yumurta,et,süt,yoğurt gibi hayvansal ürünlerde yoğun olarak bulunmaktadır. Endorfin ve serotonin hormonu, yüksek proteinli besinler sayesinde artmaktadır.Sonbahar aylarında protein içeriği yüksek beslenmek, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.Aynı zamanda b12 vitamini içermesinden dolayı, oluşabilecek depresyon ve bunalım halini ortadan kaldırmaya da yardımcı olacaktır. 

ANTİOKSİDANLAR DİNÇ KALMAYI SAĞLIYOR

Antioksidandan beslenmek insanın daha dinç kalmasını sağlıyor. Buna bağlı olarak sabah yorgun uyanmayı önler ve mutsuz, karamsar ruh halini ortadan kaldırır. Selenyum eksikliği depresyona ve mutsuzluğa neden olur. Yumurta, tam tahillar,brezilya fındığı ve ton balığı selenyum zengini besinlerdir. 

YAZ KİLOLARINDAN KURTULUN! 

Yaz boyunca fast food ağırlıklı beslenenlerde, serinlemek için bol miktarda asitli içecekler içenlerde, sık dondurma yiyenlerde alınan kiloların sonbaharda verilmesi için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenme rol oynamaktadır. Yazın alınan kilolar verilmek isteniyorsa: iften zengin kuru baklagiller, sebzeler, kinoa, tahıllar (bulgur) ve meyveler tüketilmelidir.Kinio süt kadar kalsiyum içermektedir. Yüksek miktarda lif ve protein içermesi, özellikle kilo kontrolü için oldukça önemlidir. Hem tok tutar, hem de abdominal yağlanmanın azalmasına yardımcı olur.

Yorumlar