Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri neler? Sosyal yaşamı etkiliyor!

Genellikle çocuklarda olduğunu zannettiğimiz dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sosyal hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri neler? Sosyal yaşamı etkiliyor!

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu her ne kadar çocuklarda daha çok görülüyor zannedilse de aslında yetişkinlerinde sosyal hayatını tehdit eden psikolojik sorunlar arasında yer alıyor. Yetişkinlerde %4 oranında görülen bu rakam çocuklarda %8 olarak karşımıza çıkıyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri arasında yaygın olarak karşımıza çıkan konsantre olamama, çok konuşma gibi durumlardır. Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilinmesi gereken önemli bilgileri paylaştı. 

Toplumda yaygın olarak çocuklarda görüldüğü düşünülen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun (DEHB) yetişkinlerde de ortaya çıktığını ve kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir. 

Özellikle son yıllarda adı pek çok yayında geçen, klinik başvurularının artmış olduğu Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nun (DEHB) özellikle akademik yaşantıdan ciddi zorluklara yol açan, sosyal ilişkileri etkileyen ve dolayısıyla duygusal ilişkilerde de olumsuzluklara yol açan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Fizyolojik nedenleri olduğu gibi sosyal ortam, yetersiz veya fazla uyarana maruz kalma ve sosyal yaşantılar da bu rahatsızlığın tetikleyicileri olarak kendisini göstermektedir.

Farklı Yaşlarda Ortaya Çıkabiliyor

DEHB’nin toplum geneli olarak bakıldığında çocuklukta %8, ergenlikte %6, yetişkinlerde ise %4 oranında görüldüğünü söyledi. Elçi, “DEHB’nin farklı özellikleri farklı yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Dalgın, unutkan, dikkatsiz bir çocuk, yetişkinlik döneminde yerinde duramayan, çabuk sıkılan, bir işe uzun süre konsantre olamayan bir halde olabilir.'' şeklinde ifade etti.

Tedavi Edilmesi Gerekiyor

Çocukluk döneminde fark edilmeyen ve tedavi edilmeyen DEHB, yetişkinlik dönemine kadar seyredebilir. DEHB olan ve ergenlik dönemindeki bireyin riskli davranışlara yönelebileceği bilinmektedir. Çocukluk döneminde tedavi olmayan ergenlik çağındaki kişi, bu riskli davranışlarla beraber tedaviye başvurmaktadır. Bu dönemde de başvuru olmadığı taktirde erişkinliğe kadar spektrum ilerlemektedir” dedi.

Erkek Bağımlılığa Eğilim Artarken Kadınlarda Bağlanma Artıyor!

Çocukluk döneminde kız çocuklarının daha fazla tanı aldığı görülmekle beraber, yetişkinlik döneminde cinsiyet arasında anlamlı bir fark bulunmuyor. İçerik olarak farklılık ise erkeklerde; alkol – madde bağımlılığına eğilim, tehlikeli araç kullanımı, fanatiklik, sabırsızlık olarak görülürken, kadınlar da ise; çabuk bağlanma – aşık olma, alışveriş – tüketim bağımlılığı, düşünmeden davranışlarda bulunma gibi özellikler görülebilir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi gelişim dönemlerinin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Belirtileri Neler?

Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi, yetişkinlerde görülen DEHB’nin belirtilerini şöyle sıraladı:

 • Hızlı duygusal iniş çıkışlar
 • Aşırı hareketlilik, yerinde duramama
 • Bir işe uzun süre konsantre olamama – odaklanamam
 • Sürekli olan ertelemeler
 • Zamanı iyi değerlendirememe
 • Kolay öfkelenme
 • Stres yönetiminde zorluk
 • Unutkanlık, sık eşya kaybetme veya koyduğu yeri hatırlayamama
 • Dinlemekte güçlük, sık söz kesme
 • Aşırı konuşma
 • Çok uyuma veya sık uykusuzluk yaşama
 • Birçok işle aynı anda uğraşma ve hiçbirinin sonunu getirememe
 • Kolay sıkılma, uzun süre aynı yerde duramama
 • El ayak oynatmak, bacak sallamak
 • 15.Trafikte kurallara uymakta zorlanma vb belirtilerin 4-5’nin aynı anda ve uzun süreli olması Yetişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun belirtileri arasında görülmektedir.

 

Kişinin Sosyal Hayatını Olumsuz Yönde Etkiliyor

Yetişkinlerde ortaya çıkan DEHB’nin kişinin yaşamını akademik - mesleki, sosyal ve duygusal olarak etkileyebileceğini kaydeden Serkan Elçi, uygulanan psikolojik testler ve görüntüleme yöntemleri ile fizyolojik bir nedene bağlı olup olmadığının başlangıçta tespit edilebildiğini, fizyolojik nedene bağlı olan DEHB’de ilaç tedavisi ve terapinin birlikte yürütüldüğünü kaydetti.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Serkan Elçi, DEHB olan birinin çoğu şeyde olduğu gibi terapi sürecinde de çabuk sıkılacağından dolayı kişiye yapılandırılmış, çözüm odaklı ve egzersizleri de kullanan Bilişsel Davranışçı Terapi yöntemi uygulanması gerektiğini kaydeden Serkan Elçi, “Bu terapi tekniğinin yanı sıra bilgisayarla bir uzman eşliğinde yapılan dikkati, hafızayı, sebat etmeyi, görsel – duyusal hafızayı kuvvetlendirici sistemler ile ek tedavi benimsenmesi sürecin daha hızlı ve çözüm odaklı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Bu türde tedavi sürecinden geçen DEHB tanısı alan bireyin yaşamındaki zorlandığı ve kendisine bu rahatsızlığın strese yol açtığı konular da ele alınmalıdır.

Sadece tanıyı alan birey ile değil, birlikte yaşayan kişiler de sürece dahil edilmelidir. Çocukluk döneminde olduğu gibi yetişkinlik döneminde de yukarıda bahsi geçen tedaviden geçmiş birey sağlıklı şekilde yaşamını sürdürebildiği gözlenmiştir” dedi.

Yorumlar